Úterý 27. září 2022, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Profesionální hasiči v Českých Budějovicích slavnostně otevřeli nové garáže

Dne 1. prosince 2020 proběhlo na stanici profesionálních hasičů v Českých Budějovicích slavnostní otevření nových výjezdových garáží.

Otevření nové budovy se zúčastnili hosté z řad nejvyššího vedení HZS České republiky, dále zástupci firem, které vytvořily návrh řešení, projektovou dokumentaci či samotnou stavbu realizovaly.

Nechyběli ani zástupci Jihočeského kraje či statutárního města České Budějovice. Slavnostního přestřihnutí pásky se pak ujali: generální ředitel HZS ČR genpor. Ing. Drahoslav Ryba, ředitel HZS Jihočeského kraje plk. Ing. Lubomír Bureš, za realizátora stavby firmu Strabag, a. s., Ing. Jiří Polák, MBA, primátor statutárního města České Budějovice Ing. Jiří Svoboda a někdejší hejtmanka Jihočeského kraje Mgr. Ivana Stráská.

Stavba byla realizována v rámci Integrovaného regionálního operačního programu, název projektu zní: Výstavba garáží pro speciální techniku HZS Jihočeského kraje. Část nákladů spolufinancovalo Ministerstvo vnitra – generální ředitelství HZS České republiky.

Nové garáže stojí na místě původních přístřešků, které byly zbourány, a volné parkovací plochy. Ve výjezdové garáži je 17 nových stání pro speciální techniku, kterou jsou například vyprošťovací automobil, automobilový jeřáb či kompletní kontejnerový systém včetně nosičů kontejneru.

Zázemí pro svoji výjezdovou techniku dostala také jedna ze specializovaných skupin HZS Jihočeského kraje – potápěči. V garáži pro „menší“ techniku je 20 nových stání pro velitelské a referentské vozy.

V patře pak vznikly prostory pro krizové štáby a pracovní skupiny řešící mimořádné události především dlouhodobého a rozsáhlého charakteru. Prostorné místnosti pro zasedání krizového štábu a pro zasedání řešící havárie s nebezpečnými látkami dále disponují adekvátním provozně technickým zázemím, dvěma menšími kancelářemi, dvěma sklady a denní místností.

Nové garáže nahradily absolutně nedostatečné přístřešky. Jsem moc rád, že speciální techniku a velitelské a referenstké vozy mají adekvátní zázemí. A stejně tak bylo nezbytné vybudovat prostory pro krizové řízení a řešení mimořádných událostí velkého rozsahu,

říká plk. Lubomír Bureš.

Údaje ke stavbě

  • studie – návrh řešení: SOBIG, s. r. o., České Budějovice – prosinec 2014
  • projektová dokumentace: Vladimír Líkař, A-Z eko ateliér, s. r. o., Soběslav – srpen 2016 – květen 2017
  • realizace: Strabag, a. s., Praha – červenec 2019 – září 2020

Ekonomické údaje

  • celkové náklady projektu: 82.482.982,– Kč
  • náklady stavby: 79.233.303,– Kč
por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet