Neděle 21. dubna 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

HZS Libereckého kraje opouští po dlouholeté službě kpt. Ing. Petr Štajnc

Na konci listopadu po 32 letech opustil řady HZS Libereckého kraje kpt. Ing. Petr Štajnc. K tehdejšímu „Veřejnému útvaru sboru požární ochrany“ nastoupil dne 1. 10. 1988. Kariéru začínal jako řadový hasič na stanici v Liberci.

Postupně se však vypracoval přes funkce technika, velitele družstva a velitele čety na velitele stanice Liberec. V roce 2004 opustil služební místo velitele stanice a přešel na Krajské ředitelství HZS Libereckého kraje na místo vedoucího oddělení IZS a řízení výkonu služby.

S ohledem na změny organizační struktury v roce 2012 zastával dále v letech 2012 – 2020 pozici metodika IZS a výkonu služby na oddělení IZS a služeb krajského ředitelství.

Petr Štajnc se dlouhodobě věnoval problematice požární ochrany Libereckého kraje, odborné přípravě profesionálních i dobrovolných hasičů, problematice plošného pokrytí jednotkami požární ochrany v návaznosti na požární poplachové plány na celém území kraje a spolupráci základních i ostatních složek IZS v kraji včetně jejich společné odborné přípravy.

Dále koordinoval také významná součinnostní cvičení, jako například několikadenní taktická cvičení v Ralsku v letech 2012 a 2017, která se konala za účasti složek IZS a Armády České republiky.

Za zmínku stojí rovněž prověřovací cvičení složek IZS Libereckého kraje na téma „Oznámení o uložení výbušného systému v areálu AČR“ v roce 2013 nebo taktické cvičení na téma „Dopravní nehoda a požár eskortního autobusu Vazební věznice Liberec“ v roce 2019.

Jeho vynikající profesní schopnosti a dlouholeté zkušenosti byly zúročeny v průběhu let u těch největších událostí v Libereckém kraji, také například během bleskových povodní, které zasáhly Liberecký kraj v roce 2010 a v roce 2013 Středočeský kraj, kde byl Ing. Petr Štajnc velitelem sektoru Lužec nad Vltavou.

Na základě velmi dobrých pracovních výsledků byl v roce 2019 oceněn generálním ředitelem HZS ČR služební medailí HZS ČR “Za věrnost I. stupně”.

V oblasti spolupráce se spolky působícími na úseku požární ochrany byl přes dvě desítky let jedním z hlavních organizátorů soutěže pro mladé hasiče „Dvojboj svatého Floriána“, organizoval také krajské soutěže v požárním sportu nebo krajské soutěže ve vyprošťování z havarovaných vozidel a nejen to.

V soukromém životě je stále velkým sportovcem. Potkat jste ho mohli na závodech v orientačním běhu, s kamarády hasiči v družstvu neregistrované kopané, dříve také třeba pod vodou při orientačním potápění, s florbalovou hokejkou, na horském kole nebo třeba pod sítí při volejbalu a takto bychom mohli pokračovat.

Věříme, že se s ním brzo potkáme i v bílé stopě Jizerských hor.

Jeho kolegové na něho budou vzpomínat jako na velkého hasiče, který uměl vždy poradit.

Jsem mu vděčný za to, co pro mě v mých začátcích udělal. Byl to můj první velitel stanice, nebylo lehké se zapracovat v neznámém kolektivu, když je vám dvacet let.

Petr byl ale spravedlivý, trpělivý, měl náš přirozený respekt a my mladí hasiči jsme k němu po právu vzhlíželi a vážili si ho,

uvedl současný statutární zástupce ředitele HZS Libereckého kraje plk. Jan Málek.

Rozloučit se s Petrem Štajncem, popřát mu mnoho dalších úspěchů a zavzpomínat na jeho působení u sboru přišlo v pátek 27. 11. 2020 celé vedení HZS Libereckého kraje v čele se statutárním zástupcem krajského ředitele plk. Janem Málkem, který mu zároveň za jeho dlouholetou a obětavou práci udělil medaili ředitele Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje.

HZS Libereckého kraje přeje Petru Štajncovi v následujících letech hodně zdraví, radosti, životního elánu a optimismu.

Sdílet