Neděle 19. května 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Územní odbor Česká Lípa se rozloučil se dvěma dlouholetými příslušníky, do civilu odchází kpt. Robert Slaziník a nprap. Bohumil Chodur

Měsíc listopad roku 2020 byl posledním měsícem služby dvou příslušníků HZS Libereckého kraje z Územního odboru Česká Lípa.

Jedním z nich byl kpt. Robert Slaziník, který nastoupil do služby před pětadvaceti lety. Z původně zastávané pozice hasič – strojník přešel po letech na funkci koordinátora – metodika pracoviště prevence ochrany obyvatelstva a krizového řízení ÚO Česká Lípa s aktivním působením jako určený vyšetřovatel požárů.

Za svoji dosavadní kariéru získal mnoho odborných zkušeností a znalostí, které dokázal plně využívat a předávat novým kolegům. Při plnění služebních úkolů uplatňoval své mnohaleté zkušenosti zejména v oboru požární prevence. Ke služebním úkolům přistupoval vždy velmi zodpovědně a svědomitě,

řekl plk. Ladislav Vakula, ředitel ÚO Česká Lípa.

Tato slova dokládají i služební medaile HZS ČR, které byly Robertu Slaziníkovi postupně uděleny, a to služební medaile „Za věrnost III. stupně“ a „Za věrnost II. stupně“.

Robert Slaziník prozradil, že se bude, mimo jiné, nyní více věnovat své velké vášni, kterou je jízda na motorce.


Druhým ze zmiňovaných končících dlouholetých příslušníků je nprap. Bohumil Chodur, který odchází po šestadvaceti letech působení u HZS Libereckého kraje, a to z pozice velitele družstva na stanici v Jablonném v Podještědí.

Bohumil Chodur působil zároveň jako zkušený instruktor obsluhy motorových pil, což souviselo s jeho blízkým vztahem k práci v lese. Své cenné zkušenosti tak předával nejen kolegům na stanici, ale i dobrovolným hasičům. Za příkladné plnění služebních povinností obdržel služební medaili HZS ČR "Za věrnost II. stupně“.

Mezi hasiči je všem známý jako milovník motorek a všeho, co je s nimi spojené.

Vzpomínám na jedno z prvních setkání s Bohoušem, kdy jsem se v rámci odborné stáže mohl v roli pozorovatele účastnit některých zásahů. Z Bohouše tehdy vyzařovala přirozená autorita, rozvážnost a klidný přístup k řešení událostí.

Asi bych tenkrát neřekl, že o deset let později budu mít tu čest s ním sloužit a jeho osobní přístup k hasičům zažít na vlastní kůži. Bohouš je u kolegů uznávaným a zkušeným profesionálem, kterého má pro své charisma rád snad úplně každý. Doufám, že nadále nezůstane pouze bývalým kolegou, ale i naším kamarádem,

zavzpomínal npor. Jan Přerovský, velitel stanice Jablonné v Podještědí.

Robertu Slaziníkovi a Bohumilu Chodurovi přejeme mnoho dalších úspěchů, radosti a pevné zdraví do další etapy jejich života a spoustu šťastně najetých kilometrů na jejich motorkách.

por. Bc. Lucie Hložková
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet