Pátek 22. června 2018, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.
Banner JB Transformatoren 970x150

Oslavy brněnských hasičů se povedly

Součástí veletrhu Pyros byly oslavy 140.let existence brněnských hasičů. Ti předvedli na Výstavišti množství ukázek.

Jednadvacet hasičů – cyklistů z Brna, Prahy, Mělníku, Neratovic, Tábora, Prostějova, Vsetína a Bruntálu stanulo na startu tradičního závodu Brněnský prígl, který se jel v okolí Brněnské přehrady jako součást oslav 140. výročí vzniku sboru profesionálních hasičů v Brně a doprovodného programu mezinárodního veletrhu Pyros 2004 a 8. evropského setkání hasičů Pyromeeting. Hasiči změřili síly ve čtyřech věkových kategoriích – do 35, 45, 55 a nad 55 let, a v kategorii horských kol, a podle kategorie absolvovali jeden až dva okruhy dlouhé 31 kilometrů. Na regulérnost závodu jako hlavní rozhodčí dohlížela cyklistka a plavkyně, pokořitelka kanálu La Manche (14.8.2001) Dana Zbořilová. Nejpočetněji zastoupené kategorie do 35 a 45 let vyhráli David Treml z Neratovic a Karel Krob z Prahy. Vítězem kategorie do 55 let se stal Lubomil Dočekal z Brna a kategorie nad 55 let Ivan Lattenberg z Brna. Mezi závodníky na horském kole zvítězil Radim Vacula z Brna, který má za sebou také úterní vítězství v Memoriálu hasičské všestrannosti Brněnský záchranář.
Na veletržním výstavišti bohatý program oslav ve čtvrtek pokračoval ukázkami vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Profesionální výkon a sehranost při záchraně zdraví a života účastníků dopravních nehod pomocí hydraulické techniky a dalších pomůcek divákům předváděli hasiči z 8 jednotek z Brna, Prahy, Boskovic, Rosic, Adamova a Židlochovic. Největší zručnost při záchraně zraněných pasažérů prokázali hasiči z Boskovic, kteří dva motoristy zaklíněné ve škodovce vyprostili za necelých 10 minut.
Návštěvníci veletrhu mohli sledovat také ukázky hašení nejmodernějšími technologiemi, a také ukázky záchrany lidí ze zřícených objektů s nasazením techniky i záchranářských psů. Na ploše za pavilonem G hasiči představili rovněž nový speciální vyprošťovací automobil. Mohutné vozidlo, které je první svého druhu v republice, je vybaveno technikou pro likvidaci následků všech druhů havárií na silnici i v těžce dostupném terénu. Má například jeřáb, který dosáhne do výšky 25 metrů, maximální nosnost 20 tun a výsuvné rameno, které ještě ve vzdálenosti 20 metrů unese 2,5 tuny. Speciální vyprošťovací rameno unese až 30tunovou zátěž a lze ho použít také pro odtah těžkého kamionu. Vozidlo na podvozku MAN 8 × 8 se speciální nástavbou, jehož všechny funkce lze ovládat elektronicky dálkově, hasičům dodala firma z Olomouce. Unikátní vyprošťovací automobil v hodnotě 12 milionů korun bude nasazován na území Jihomoravského kra­je.
Sdílet
Banner hts jirny vole ne žádný slabý 970 OK