Pondělí 8. března 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Pražští hasiči již pomáhají při povodních v Polsku

Odřad, který od úterý 18. května 2010 pomáhal lidem v zatopených oblastech v Přerově, Ostravě a Starém Darkově, se přesunul do Polska. Dnes ve 14:15 hodin u polského města Gliwice proběhlo střídání směny „B“ příslušníky směny „C“.

Odřad, který od úterý 18. května 2010 pomáhal lidem v zatopených oblastech v Přerově, Ostravě a Starém Darkově, se přesunul do Polska. Dnes ve 14:15 hodin u polského města Gliwice proběhlo střídání směny „B“ příslušníky směny „C“.

O zásahu v Přerově, Ostravě-Dubí i Starém Darkově, nedaleko Karviné, jsme již informovali. Po splnění daných úkolů byli naši příslušníci vysláni na mezistátní výpomoc do Polska. Naši sousedé tam údajně zažívají největší povodně od 2. světové války a je třeba jim pomoci. Na území Slezského vojvodství už od 18. 5. 2010 operují dva povodňové odřady HZS ČR (HZS Ústeckého kraje a Záchranný útvar HZS ČR Hlučín). Nyní na území Polska pomáhají i pražští hasiči s mobilní čerpací stanicí Sigma 400.

V pátek 21. května 2010 náš odřad ve 21:43 hodin v doprovodu styčného polského důstojníka překročil polské hranice. Cílem cesty bylo polské město Gliwice, vzdálené od hranic cca 1,5 hodin. Ještě před půlnocí provedla naše jednotka průzkum na místě nasazení s tím, že v případě příznivých podmínek by ihned začala pracovat. Velké povodňové jezero, 20 m pod povrchem terénu, je vzdáleno asi 400 m od řeky, kam by se odčerpaná voda mohla vypouštět. Nezpevněný povrch a velká vzdálenost od řeky (u čerpadla máme pouze 200m hadic) neumožnil okamžité nasazení čerpadla. Polská strana slíbila do rána vybudovat silnici – zpevněnou plochu, na které by bylo možné čerpadlo ustavit.

Dnes ráno krátce po sedmé hodině vyjel odřad směny „C“ na vystřídání kolegů do Polska. Než došlo k předání místa zásahu, odřad směny „B“ ustavil mobilní čerpací stanici na (během noci polskou stranou) vybudované zpevněné ploše a začal odčerpávat povodňové jezero. Ve 14:15 hodin odřad vedený nprap. Radkem Patočkou předal místo zásahu střídajícím kolegům, jejichž velitelem je ppor. Jaromír Piesch. Povodňový odřad pražských hasičů bude i nadále pomáhat v zatopeném Polsku.

por.Bc. Pavlína Adamcová
tisková mluvčí HZS hl.m. Prahy

-kow-

Sdílet