Pátek 5. března 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Temelínští hasiči v roce 2020 pomáhali s koronavirovými opatřeními, zasahovali i v okolí elektrárny

Především preventivně zasahovali v roce 2020 podnikoví hasiči z elektrárny Temelín. Z celkových 1750 výjezdů tak v šedesáti procentech případů dohlíželi na práce spojené s rizikem požáru.

Ten ani jednou v areálu elektrárny nemuseli řešit. V elektrárně se také podíleli na ochranných opatřeních proti onemocnění COVID-19. Podobně na tom také byli i jejich kolegové z Dukovan.

Loni hasičská uniforma nechyběla u 1108 prací, při kterých existovalo riziko požáru.

Takovým příkladem je třeba svařování, práce na turbíně, generátoru nebo transformátorech. Nejnáročnější je zajišťování požárního dohledu nad pracovníky, kteří vstupují na reaktorový sál za provozu bloku,

uvedl konkrétně Martin Novotný, velitel temelínských hasičů.

Také ochranná opatření proti onemocnění COVID-19 měla vliv na práci temelínských hasičů. Ti museli omezit především výcvik, při kterém dojde k větší kumulaci osob. Naopak aktivně se zapojili do protikoronavirových opatření.

Hasiči jsou důležitou součástí vstupních kontrol. Teplotu na vstupu do elektrárny měří od loňského jara sedm dní v týdnu, 24 hodin denně. Jde o jedno z více dvou desítek protikoronavirových opatření,

upřesnil Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

V kolonce technická pomoc se na konci roku objevil údaj 294. Nejčastěji šlo zásahy chemické služby v oblasti měření koncentrací nebezpečných plynů, o vyproštění osob uvíznutých ve výtahu nebo dezinfekční práce.

Přibližně v desetině výjezdů byla příčinou falešná aktivace čidla elektrické požární signalizace.

Devatenáctkrát hasiči ČEZ zasahovali v rámci Integrovaného záchranného systému ČR mimo areál elektrárny. Vždy šlo o místa v blízkosti elektrárny Temelín a z hlediska rychlosti zásahu bylo taktické povolat právě temelínskou jednotku.

Jednalo se především o technické zásahy spojené s pády stromů na budovy nebo komunikace, pomoc při dopravních nehodách, ale i likvidaci požárů.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 2,0 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ.

Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Ing. Marek Sviták
tiskový mluvčí JE Temelín
Sdílet