Neděle 7. března 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Letečtí záchranáři hasičů z královéhradecké centrální stanice a zdravotnické záchranné služby cvičili záchranu člověka, pod kterým se probořil led

Letošní zima vybízí k zimním radovánkám i na zamrzlých vodních plochách. Co však dělat, pokud se pod námi led propadne a jak probíhá záchrana takového člověka?

Jednou z možností, jak provést co nejrychlejší záchranu, je využití vrtulníku letecké záchranné služby, která v obdobných případech spolupracuje s hasičským záchranným sborem.

Situaci nacvičovali během společného výcviku letecká záchranná služba a skupina hasičských leteckých záchranářů z královéhradecké centrální stanice. Do ledové vody se cvičně propadli figuranti na slepém rameni řeky Labe v Hradci Králové.

Hasiči spolu se záchranáři nacvičovali postupy záchrany pomocí lanových technik s využitím vrtulníku, zároveň si vyzkoušeli společnou komunikaci mezi posádkou vrtulníku a leteckým záchranářem.

Záchranná akce musí být rychlá a dobře načasovaná, v ledové vodě totiž dochází k rychlému podchlazení a vyčerpání organismu. V praxi to znamená rychlý přílet vrtulníku s jeho následným zavisením nad postiženým v bezpečné výšce, aby nebyl člověk ve vodě ohrožován rotorovým vírem vrtulníku.

Už v průběhu tohoto manévru slaňuje k člověku ve vodě z paluby hasič, který jej okamžitě zajišťuje speciálním postrojem. Po připevnění postroje zachraňovaného k lanu následuje rychlé vyproštění z vody na břeh.

Úspěšnost a rychlost zásahu závisí na sehranosti celého záchranného týmu složeného z pilota, vysazovače a leteckého záchranáře


Mrazy posledních dnů střídá obleva, proto zásadně nedoporučujeme vstup na odtávající ledové plochy. Bezpečná tloušťka pro pohyb osob na zamrzlé vodní hladině se udává kolem 12 cm v případě stojatých vod.

Pokud se jedná o zamrzlou hladinu pohybující se vody, musí být led vždy ještě silnější. Pokud začne led křupat nebo praskat, ihned si lehneme na břicho a vracíme se zpět tou samou cestou, kterou jsme po ledě šli.

Pokud dojde k proboření ledu, je nezbytné dbát na vlastní bezpečnost a zvážit riziko, vyplývající z případné amatérské záchranné akce. Vždy je nezbytné ihned aktivovat IZS prostřednictvím tísňových linek.

por. Mgr. Martina Götzová
tisková mluvčí
HZS Královéhradec­kého kraje
Sdílet