Pátek 16. dubna 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Druhý poplachový stupeň při požáru rodinného domu v Nupakách nedaleko Říčan

V pátek 26. února 2021 ve čtvrt na dvanáct přijalo operační středisko středočeských hasičů oznámení o požáru rodinného domu v Nupakách nedaleko Říčan v okrese Praha-východ.

Volající uvedl, že dům je požárem zcela zasažený, proto operační důstojník k události vyslal profesionální jednotku ze stanice Říčany a místní dobrovolnou jednotku obce Nupaky. Vzhledem k blízkosti u hranice kraje s Prahou, byla zároveň o součinnost požádána také pražská profesionální jednotka ze stanice HS-4 Chodov a JSDH Kolovraty.

Při příjezdu na místo byl vidět hustý černý dým vycházející ze střechy rozlehlého rodinného domu. Velitel zásahu nechal okamžitě zvednout poplachový stupeň na druhý a povolat další jednotky. Současně zazněl požadavek o zálohování stanic pro případ dalšího výjezdu. Hasiči nejprve nasadili dopravní vedení, z kterého přes rozdělovač natáhli útočné vodní proudy. Další proud byl natažený z výškové techniky.

Postupně se jednotky pokoušely dostat oheň pod kontrolu pěti vodními proudy. Z důvodu silného zakouření byl zásah prováděn v dýchací technice. Z nastavovacích žebříků pak hasiči udělali do střešní krytiny několik otvorů, aby bylo hašení efektivnější.

Přibližně po půl hodině od příjezdu prvních jednotek byl požár lokalizován a dále se nešířil. Velitel zásahu proto rozhodl o redukci sil a prostředků, odeslání některých jednotek na základny a o snížení poplachového stupně. V další fázi zásahu se hasiči zaměřili na postupné rozebírání střešní konstrukce, vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování.

Zdravotnická záchranná služba ošetřila na místě drobnou tržnou ránu na ruce jedné osobě. Dobrovolné jednotce Nupaky byla nařízena dohlídka nad požářištěm do sobotních osmi hodin, kdy přijede na závěrečnou kontrolu velitel nastupující čety ze stanice Říčany.

Škoda, kterou požár způsobil, byla vyčíslena na 4 mil. korun, zásahem hasiči uchránili hodnoty ve výši 3 mil. korun. Příčinou požáru je nedbalost při manipulaci se žhavým popelem.

Po dobu zásahu byly zálohovány stanice Říčany a Jílové u Prahy dobrovolnými jednotkami obcí Mnichovice, Hradištko a Jílové u Prahy.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje
Sdílet