Pátek 26. unora 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Přes noc se hasiči nezastavili

Dne 12. 6. 2010 zasáhla po 20. hodině území celého Zlínského kraje vydatná bouřka, která byla doprovázena silným větrem. Průběh bouřky byl velmi rychlý a vítr o vyšší rychlosti znovu způsobil značné problémy.

Dne 12. 6. 2010 zasáhla po 20. hodině území celého Zlínského kraje vydatná bouřka, která byla doprovázena silným větrem. Průběh bouřky byl velmi rychlý a vítr o vyšší rychlosti znovu způsobil značné problémy.

Do povodněmi sužovaného regionu přišla po týdnu znovu průtrž mračen. Silný poryv větru se opřel do stromů, které byly několik týdnů ovlivněny záplavou, což způsobilo jejich snadnější narušení. Stovky stromů nevydržely, vyvracely se, padaly, nakláněly se, praskaly nebo se lámaly.

Desítky stromů dopadly na komunikace, které se zablokovaly, další stromy padaly na dráty elektrických i jiných vedení, na domy i auta. Na mnoha místech došlo ke stržení vedení, k pádu drátů na domy, chodníky i vozovky. Docházelo ke zkratům i k požárům.

Na několika místech větrná smršť shazovala krytiny střech rodinných domů, nebo uvolňovala některé stavební části střechy a hrozil jejich pád. Z tohoto pohledu byla asi nejvážnější situace v obci Bílovice, kde vítr poškodil nejméně pět rodinných domů, včetně strženého elektrického vedení. Hasiči museli místo zabezpečit páskou proti vstupu osob a vyčkat na příjezd pracovníků energetické společnosti, aby prioritně vyřešili spadlé elektrické vedení u domů.

Kolem 21.00 hod. začala nebývalá série výjezdů profesionálních i dobrovolných hasičů v celém Zlínském kraji. Operační středisko bylo postupně doslova zavaleno stovkami telefonátů zoufalých lidí volajících o pomoc. Pro občany regionu byla bouřka velmi rychlá, překvapivá a znovu stresující.

Jen do půlnoci bylo organizováno téměř šedesát výjezdů na odstraňování překážek po silném větru. Dalších třicet výjezdů zaznamenali hasiči v neděli do sedmé hodiny ranní. Nejméně stejný počet požadavků na výjezd byl vyhodnocen jako neakutní stav a zásah byl odložen na pozdější nebo denní dobu. Prioritu měly zásahy ohrožující obydlí, chodce a provoz na komunikacích. V řadě případů jsme využili jednotky dobrovolných hasičů, profesionálové vyjížděli na vážné nebo technicky náročné zásahy, případně na akce s použitím speciální výškové techniky.

V každém jednotlivém výjezdu hasičů je skryto i několik konkrétních zásahů a pomocí občanům. Nejčastěji se jednalo o opakované odstraňování i více spadlých stromů nebo jejich částí. Na řadě míst pomáhali také policisté a strážníci, kteří regulovali dopravu nebo např. vyhrazovali nebezpečné prostory u nakloněných stromů.

Aktualizováno

07:00

V neděli po sedmé hodině ráno došlo k vystřídání směn hasičů a znovu se rozjela pro nastupující záchranáře série pomocí po nočních bouřkách. Ranní počet telefonátů znovu narostl, když začali občané po noci prohlížet svůj majetek a zjišťovat napáchané škody.

Hasiči tak např. vyjížděli na poškozenou střechu domu v obci Biskupice, kde hrozilo její zřícení, do Mařatic, kde mohutný smrk spadl na hřbitově a poškodil náhrobky, nebo do Luhačovic, kde dva stromy spadly na zaparkovaný vůz. Ve Starém Městě museli hasiči pomáhat s odstraněním spadlého stromu na dům s pečovatelskou péčí, stejně jako i v podobné situaci v Bojkovicích, kde stromy spadly na penzion pro seniory.

Od noci také pokračuje zásah hasičů mezi obcí Lobodice (OLC) a obcí Zářičí (ZLK), kde po pádu stromu na ventil podzemního zásobníku na plyn došlo k jeho poškození a k úniku média do ovzduší. Zásobníky jsou v odlehlých lesních místech na hranici Olomouckého a Zlínského kraje, žádná z blízkých obcí není ohrožena, na místě jsou pracovníci plynárenské společnosti. Hasiči pravidelně měří koncetrace plynu v ovzduší.

09:00

Operační středisko HZS Zlínského kraje organizovalo za posledních dvanáct hodin na 100 výjezdů pro profeisonální i dobrovolné hasiče. Nadále pokračují intenzivní práce na odstraňování následků silných bouřek a větrů, které zasáhly plošně celé území Zlínského kraje.

mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí HZS Zlínského kraje 

-kow-

Sdílet