Neděle 16. května 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zachránce dětí ze Zámeckého rybníku v Žamberku byl oceněn

Určitě si vzpomenete na dramatické chvíle ze záchrany tří dětí, pod kterými se 4. března v odpoledních hodinách probořil led v Zámeckém rybníku v Žamberku.

Pan Michal Dvořák byl ten, který nad vodou držel dva chlapce až do chvíle, než k místu události přijeli profesionální hasiči. Dnes mu za jeho záchranářský počin poděkoval nejen starosta Žamberku Ing. Bc. Oldřich Jedlička, ale také plk. Mgr. Aleš Černohorský, ředitel HZS Pardubického kraje.

Nejprve na žamberecké radnici přijal Michala Dvořáka starosta města Žamberku Ing. Bc. Oldřich Jedlička a věnoval mu finanční dar.

Starosta města poděkoval také jednotce hasičů, která všechny děti, zpod zmrzlé krusty, vyprostila.

Přečtěte siPod dětmi se uprostřed rybníka v Žamberku probořil led, hasiči je nalezli pod hladinou

Na hasičské stanici pak poděkoval zachránci Michalu Dvořákovi také ředitel HZS Pardubického kraje plk. Mgr. Aleš Černohorský a předal mu za jeho hrdinský čin krajskou medaili HZS Pardubického kraje.

„Hasiči při svém nástupu slibují, že při své práci nasadí i svůj vlastní život. Vy jste nikomu nic nepřísahal, a přesto jste pro děti do vody ihned skočil. Pro děti, které mají před sebou celou budoucnost jste nasadil svůj vlastní život,“ řekl při předávání krajské medaile Aleš Černohorský.

„Myslím, že jsem se zachoval tak, jak by se zachoval každý. Ale dnes jsem z toho trochu naměkko. V Zámeckém parku jsem byl úplně náhodou a když ke mně přiběhla holčička, že se kluci topí, neváhal jsem,“ říká Michal Dvořák, který je ve svém pracovním životě kapitánem na lodi. „Jsem rád, že se v práci učím, jak pomoci tonoucímu, teď se mi to vyplatilo.“

„Nešel jsem ale bezmyšlenkovitě, tušil jsem, že i pode mnou se led proboří. Rozhlédl jsem se a skočil jsem do náhonu pro větev, kterou jsem tam viděl, bez ní bych do vody nešel. Posledních pár metrů jsem se už k místu, kde byly pod vodní hladinou děti, plazil,“ vybavil si záchranu dětí Michal Dvořák.

„Pak už jsem slyšel sirény hasičů a věděl jsem, že pomoc je na cestě. Když jsem pak na břehu viděl, jak zdravotníci dávají umělé dýchání chlapci, věděl jsem, že je vše na dobré cestě,“ uzavírá svůj hrdinský čin dojatý zachránce.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet