Pátek 5. března 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči zachránili psa z podzemí

Po téměř čtyřhodinovém úsilí se hasičům v pondělí podařilo vyprostit psa, který v Brně-Slatině spadl do nezakrytého kanálu.

Po téměř čtyřhodinovém úsilí se hasičům v pondělí podařilo vyprostit psa, který v Brně-Slatině spadl do nezakrytého kanálu.

O pomoc hasiče odpoledne požádal majitel pětiletého vlčáka, který byl se psem na procházce nedaleko brněnského letiště. Ve vysoké trávě u místní komunikace k letišti pes spadl do šachty, na které chyběl poklop. Pes se propadl do hloubky téměř tří metrů a z šachty prolezl do kanalizační roury. Majitel za ním vlezl do šachty, na psa volal, ale vlčák se v rouře o průměru zhruba 50 centimetrů nemohl otočit a nechtěl ani couvat. Po marných pokusech psa zachránit z podzemí muž v 16.48 hodin zavolal na tísňovou linku 112.

Na místo vyjeli hasiči z nedaleké stanice v Brně-Slatině a hasiči – lezci se specializací k záchraně osob a zvířat z hloubek ze stanice v Lidické ulice. Na pomoc jim přijela také jednotka dobrovolných hasičů ze Slatiny a podniková jednotka z letiště. Ke kontrole kanalizace přivolali také pracovníky pohotovostní služby vodáren. Ti zjistili, že šachta a roura u letiště není součásti městské kanalizační sítě.

Protože pes se podle odhadu v betonovém potrubí odplazil značný kus od šachty, hasiči se ve vzdálenosti asi 20 metrů prokopali k rouře a navrtali do ní několik děr. Štěrbinovou kamerou ale zjistili, že vystrašený pes je ještě dále. Za pomoci bagru z letiště proto záchranáři k potrubí v hloubce zhruba dvou metrů vykopali další jámu o 15 metrů dále. Po navrtání několika děr se v betonovém potrubí podařilo udělat větší otvor a majitel mohl na psa zavolat. Vysílený a podchlazený vlčák Ben (v potrubí během záchrany tekla studená dešťová voda) reagoval na volání a po čtyřech hodinách ve tmě ve 20.30 hodin znovu uviděl denní světlo. Majitel ho s pomocí hasičů chytil za obojek a z potrubí i z výkopu vytáhl nahoru.

Narušené kanalizační potrubí pak hasiči provizorně opravili a výkopy pomocí bagru zahrnuli. Na šachtu bez poklopu upozornili ostrahu letiště.

por. Mgr. Jaroslav Haid
tiskový mluvčí HZS Jihomoravského kra­je

-kow-

Sdílet