Pátek 18. června 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči nedaleko obce Nosislav na Brněnsku nacvičovali zásah s přítomností nebezpečné látky

Ve čtvrtek 27. června 2021 dopoledne se nedaleko obce Nosislav stala dopravní nehoda, při které unikla kyselina sírová. S takovou cvičnou situací se včera museli hasiči na Brněnsku vypořádat.

Podle předem stanoveného scénáře poblíž obce nedobrzdilo osobní vozidlo a havarovalo čelně do zadní části nákladního vozu. Ten po nárazu ještě několik metrů popojel. V osobním voze zůstal zaklíněný řidič. Nákladní vozidlo převáželo kontejner s kyselinou sírovou, která začala po nehodě unikat do okolí.

Operační středisko na místo vyslalo profesionální jednotky hasičů ze stanic Židlochovice, Hustopeče a také z brněnské stanice Líšeň, která se specializuje na zásahy s přítomností nebezpečných látek.

Místo zásahu rozdělil velitel na 3 úseky. Jeden se zaměřil na vyprošťování zraněného řidiče, další úsek na unikající kyselinu a třetí úsek tvořil dekontaminační stanoviště pro zasahující hasiče.

Do příjezdu jednotky z Líšně vytvořili hasiči na místě zjednodušené dekontaminační stanoviště a v protichemických oděvech provizorně utěsnili místo úniku na kontejneru. Současně s tím byl z osobního vozu pomocí hydraulického zařízení vyproštěn zraněný řidič.

Jednotka ze stanice Líšeň postavila po příjezdu dekontaminační sprchu. Následně hasiči opět v protichemických oděvech přečerpali kyselinu z poškozeného kontejneru do bezpečné nádoby.

Tato a podobné akce slouží k prohloubení znalostí a dovedností hasičů při zásazích s přítomností nebezpečných látek. Pomáhají velitelům zlepšovat své schopnosti v řízení sil a prostředků a zdokonalovat rozhodovací procesy.

por. Mgr. Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet