Neděle 13. června 2021, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Sedm hasičských jednotek ze dvou krajů likvidovalo požár drůbežárny ve Starých Holicích, byly v nich tisíce kuřat

Sedm jednotek požární ochrany z Pardubického kraje a další dvě jednotky ze sousedního HZS Královéhradeckého kraje, zasahuje od čtvrtečního večera (10. června) u požáru drůbežárny ve Starých Holicích.

Nasazeno bylo ihned několik proudů vody. Hala byla plná kuřat, hořelo hlavně pod střešní konstrukcí. Hasiči tak započali s rozebíráním střechy, která v jedné části hrozila zřícením. Zřízena byla kyvadlová doprava vody na místo požáru.

Pro ochranu kuřat byl do haly vháněn čerstvý vzduch pomocí přetlakové ventilace (dle vyjádření majitele to bylo dostačující). Hasiči vytvořili pro odvětrávání i několik otvorů do střechy. Ve ¾ haly se do ranních hodin zřítil strop. Na místo byl přivolán statik, který až s denním světlem mohl rozhodnout, zda hasiči mohou vstoupit do objektu.

Rozhodnutí bylo, že se hasiči mohou maximálně pohybovat do vzdálenosti 15 metrů od vchodu. Hasiči tak mohli začít vyklízet halu s kuřaty po páté hodině ranní. Vytvořen byl lidský řetěz a kuřata byla postupně umísťována do druhé haly.

Práce musely být přerušeny z důvodu náhlého pohybu střechy. Hasiči objekt stabilizovali a kuřata se podařilo vyklidit ze dvou kójí. Uvnitř se mělo nacházet asi 8 tisíc kuřat. Počet přeživší drůbeže není dosud znám.

Hasiči i nadále pokračují v dohašování haly. V ranních hodinách se na místo dostavil Záchranný útvar HZS ČR z Jihlavy s těžkou technikou – pásovým rypadlem Caterpillar pro rozebírání konstrukcí.

Příčina vzniku požáru je vyšetřována a škoda není dosud přesně stanovena.

por. Bc. Vendula Horáková
tisková mluvčí
HZS Pardubického kraje
Sdílet