Sobota 23. září 2023, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na jezu Černý mlýn se převrátila loď se čtyřmi vodáky, neměli záchranné vesty

Loď se čtyřmi vodáky se v sobotu po třetí hodině odpoledne převrátila při splouvání jezu Černý mlýn na řece Ohři. Na vodním toku je po předchozích deštích zvýšená hladina vody, pod jezem se tak tvoří silný vodní válec.

Ten stahoval vodáky pod jez a nedovolil jim doplavat na břeh. Kolem jezu byli v tu chvíli další vodáci, kteří ihned zavolali na tísňovou linku s žádostí o pomoc při záchraně z vody.

Zároveň tito svědci začali se záchranou, přelezli na prostřední část jezu, kde je umístěný záchranný prostředek na laně. Ten házeli topícím se osobám a tahali je na část jezu, která rozděluje stavbu jezu, a za normálního stavu vody je vysoko nad hladinou.

Při sobotním zvýšeném vodním stavu byl tento betonový ostrůvek těsně pod hladinou, poskytl ale všem dostatečně bezpečný prostor. Poslední z topících se vodáků už neměl sílu sám se držet hozeného záchranného prostředku.

Několik lidí se jim okamžitě vydalo na pomoc. Jedním z nich byl i kriminalistický technik nprap. Bc. Jan Mach, který v době osobního volna na vodu také vyrazil

S kamarády jsme splavovali řeku Ohři. Udělali jsme si přestávku v nedaleké restauraci, kousek od jezu. Kolem 15. hodiny do restaurace přiběhl nějaký muž a křičel, že se v jezu topí čtyři lidé. Okamžitě jsme se s kamarádem zvedli a běželi k jezu.

Kamarád přelezl ostnatý drát a přes lávku se dostal doprostřed jezu. Poté po žebříku slezl na betonový pás. Já jsem si mezitím vzal na břehu vestu, přivázal jsem si kolem pasu provaz a plaval jsem směrem ke kamarádovi.

Po chvíli jsme z toho betonového pásu házeli topícím se vodákům záchranný kruh, který je na jezu,

pokračoval policista.

Na místo byli vysláni hasiči ze tří jednotek, v době jejich příjezdu byli všechny osoby na prostředním betonovém ostrůvku, odtud je hasiči postupně na člunu převezli na břeh.

Tři osoby si zde převzala záchranná služba. Ve vodě pod jezem zůstaly věci topících se vodáků, hasiči je rovněž vytahali na břeh.

Zvýšená hladina vody a vysoký průtok znamenají především pod jezy velké nebezpečí. Vodní válec pod jezem svou silou nedovolí bezpečně odplavat, vodní vývar, který stahuje vše od jezu zpět do vodního válce, byl v době této události pět a sedm metrů.

Pokoušet se překonat jez na takto rozvodněné řece je hazard se životem. Na nebezpečnost před jezem Černý mlýn upozorňují výš po proudu řeky výstražné tabule, před jezem je potom zákazová tabule, která zakazuje splouvání jezu.

Posádka vodáků navíc nebyla vybavena záchrannými vestami, bez nich je extrémně těžké udržet se ve vodním válci pod jezem delší dobu nad hladinou. Všichni zachránci vesty měli.

Rychlá reakce osob u jezu a především pak obětavý zákrok sokolovského policisty přímo ve vodě doslova zachránil život topícím se vodákům. Hasiči byli na místě události osm minut od přijetí oznámení, v podobné situaci hraje roli každá minuta, bez pohotového zákroku ostatních vodáků by následky této události byly mnohem vážnější.

Policie ČR
HZS Karlovarského kraje
Sdílet