Úterý 27. července 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči – lezci cvičili v centru Liberce, zachraňovali pracovníka jeřábu a spouštěli břemeno

Na staveništi v centru Liberce se uskutečnil výcvik pro lezecké družstvo stanice HZS Liberec. V rámci této odborné přípravy čekaly na lezce dva úkoly.

Prvním byla záchrana zkolabovaného pracovníka obsluhujícího věžový jeřáb (výška cca 40 m), druhým pak stabilizace a spuštění uvázaného břemene po technické závadě jeřábu (výška cca 15 m).

V případě záchrany jeřábníka vytvořili lezci nad kabinou kotevní bod a pomocí kladkostroje ho vytáhli na výložník jeřábu. Zdravotní stav zraněného neumožňoval sestup po žebříku, proto jeřábníka umístili do evakuačních nosítek SKED a následně v závěsu s doprovodem lezce transportovali na zem. Zde by v případě skutečného zásahu došlo k předání zraněné osoby do péče lékaře.

Druhá skupina souběžně řešila spuštění cca 350 kg vážícího břemene. Lezci se nejprve museli bezpečně dostat na konec ramene jeřábu a slanit k břemenu. S pomocí vlastního vybavení dále břemeno zajistit a přizvednout, aby ho mohli uvolnit z háku jeřábu. Poté následovalo samotné spuštění na zem.

Pravidelné výcviky v reálných podmínkách, jako tomu bylo v tomto případě, jsou pro lezce nepostradatelné. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje děkuje stavební firmě Kasten, která jeřáb k tomuto náročnému výcviku poskytla.

pprap. Bc. Jakub Sucharda
tiskový mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet