Úterý 27. července 2021, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Kvůli silným srážkám řešili hasiči v Bělé pod Pradědem a v okolí přes 50 událostí, zasahuje i Záchranný útvar

V souvislosti se silnými srážkami zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči celkově u více než 50 událostí na Jesenicku. Převážnou většinu událostí řešili v Bělé pod Pradědem a v jejích místních částech a v Jeseníku.

Obyvatele a jejich domy zde ohrožovala voda z řeky Bělá, jejíž hladina během dopoledne překročila III. stupeň povodňové aktivity. Nejčastěji jsme čistili propustky, kanálové vpusti a mosty od naplavenin dřeva a dalšího materiálu a odčerpávali jsme vodu ze sklepů a garáží. Konkrétně přímo v Jeseníku voda ohrožovala Zámecké náměstí s místním kostelem a muzeem. Hasiči ve spolupráci s pohotovostní službou vodovodů a kanalizací vyčistili odtok, a tak zabránili průniku vody do obou budov.

Na ohrožená místa jsme během dopoledne instalovali pytle s pískem, které jsme nechali dovést i ze stanic Šumperk a Olomouc. Vytvořili jsme tak bariéry, aby nedošlo k zaplavení obytných částí jednotlivých objektů. Zhruba po 13. hodině došlo k poklesu hladiny Bělé a jednotky mohly zahájit odčerpávání vody z míst a domů, kde to umožnila aktuální situace.

Využili jsme speciální čerpací kontejner, díky němuž jsme mohli v jednu chvíli nasadit do akce 12 výkonných čerpadel. Také jsme ve spolupráci s majiteli toku zahájili úpravu koryta řeky. Povolán byl i Záchranný útvar HZS ČR z Hlučína se speciální těžkou technikou, která s úpravami pomůže. Vyčistili jsme také propustky, mosty a komunikace od naplavenin a bahna.

Během dopoledne byl zaplavený asi kilometrový úsek na komunikaci z Bělé pod Pradědem do Jeseníku. Kvůli naplaveninám a bahnu byl průjezd velmi omezený. Linkový autobus zde uváznul a hasiči museli evakuovat 2 cestující. Odpoledne byl pak úsek s opatrností průjezdný.

Celkově zasahovalo k 17. hodině u 56 událostí v terénu 14 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Na likvidačních pracích se podílelo přes 70 hasičů.

Kromě okolí Bělé pod Pradědem jsme vyjížděli také například do Mikulovic či Loučné nad Desnou, kde jsme čistili propustky a mosty. V Lipové-lázních jsme čerpali vodu ze zatopeného sklepa.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet