Čtvrtek 21. října 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při požáru hořovické lakovny byl vyhlášen třetí poplachový stupeň, škoda byla vyčíslena na tři miliony korun

V pátek 23. července v 19.37 hodin přijala tísňová linka středočeských hasičů oznámení o požáru objektu práškové lakovny v průmyslovém areálu Cintlovka v Hořovicích na Berounsku.

Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje k události v blízkosti hořovického letiště vyslalo profesionální hasiče z Hořovic a Berouna a jednotku sboru dobrovolných hasičů obce Žebrák.

Po příjezdu na místo velitel zásahu ihned požádal o posily. Poplach tak byl vyhlášen ještě jednotkám SDH obcí Cerhovice, Komárov, Lochovice a Tlustice. Vzhledem k tomu, že požár stále nabýval na intenzitě a začal se rozšiřovat skrz střechu, byly povolány i dobrovolné jednotky z druhého poplachového stupně – konkrétně obcí Drozdov, Hostomice, Chaloupky, Jince, Ohrazenice a Radouš.

Podle upřesněné informace přímo z místa byly zasaženy dvě vnitřní lakovací haly. Hasiči v dýchací technice zahájili zásah několika C proudy a jedním vysokotlakem, a to i z výškové techniky na střechu, pod kterou hořel uskladněný polystyrén.

K uhašení barev, tmelů a podobných hořlavin ve skladu byl použit i jeden proud s pěnotvorným zařízením PRO/pak. Ze zasažené haly se povedlo vytáhnout svářecí soupravu s tlakovými lahvemi, které hasiči začali ihned ochlazovat proudem vody.

Na pomoc byli povoláni také dobrovolní hasiči z Králova Dvoru a ze Zdic, kteří na svých zbrojnicích drželi zálohu pro případ vzniku další mimořádné události na Berounsku. Z centrální stanice Kladno vyjel do Hořovic protiplynový automobil se zásobou náhradních lahví se stlačeným vzduchem.

Po necelé hodině byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Pro zajištění dostatku hasební vody bylo na nedalekém rybníku Na Sklenářce zřízeno čerpací stanoviště, odkud byla voda dovážena kyvadlově cisternami. Ke zvýšení efektivity zásahu nasadili hasiči do konstrukce stavby hasicí hřeby, zároveň začali s vyskladňováním uloženého materiálu z prostoru o přibližném rozměru 16×10×8 metrů.

Ve 21.20 hodin snížil velitel zásahu stupeň poplachu na druhou úroveň a začal odesílat některé jednotky na základny. Krátce poté nahlásil operačnímu středisku lokalizaci požáru, to znamená, že oheň byl pod kontrolou a dál se nešířil. Před půlnocí byl zásah ukončen a na místě byla ponechána dobrovolná jednotka obce Tlustice, která spolu s jedním příslušníkem z hořovické stanice a policejní hlídkou zajistila dohlídku do ranních hodin.

V sobotu dopoledne bude pokračovat vyšetřování příčiny vzniku požáru. Vyšetřovatel HZS Středočeského kraje požádal o spolupráci expertní skupinu Technického ústavu požární ochrany Praha. Předběžná škoda byla vyčíslena na 3 miliony korun, uchráněné hodnoty na desetinásobek. Při požáru ani při zásahu nebyl nikdo zraněn.

Sdílet