Středa 3. března 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči z domu evakuovali 35 osob, včetně 7 dětí

Dne 16. 7. 2010 v 01:33 hod. byli hasiči informováni o požáru výtahu výškové budovy v Kroměříži. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Kroměříže se dvěma cisternami a automobilovým žebříkem, kterou posílila jednotka dobrovolných hasičů z Kroměříže. Po příjezdu na místo bylo zjištěno, že došlo k rozsáhlému požáru výtahové kabiny.

Požár výtahu byl nájemníky zpozorován v době, kdy docházelo k silnému zakouření chodeb. Někteří obyvatelé sedmipatrového domu začali ještě před příjezdem hasičů dům opouštět. Snaha o hašení požáru ztroskotala na zcela vykradeném nástěnném hydrantu, ve kterém zbyla jen uřezaná dvoumetrová část hadice.

Výšková budova je hned vedle stanice profesionálů, a tak byli hasiči na místě do jedné minuty od výjezdu. Bleskově pronikli do prvního patra, kde zahájili hasební útok proti rozvinutému požáru výtahové kabiny. Další část hasičů zahájila průzkum v domě, s cílem evakuovat ohrožené osoby. Jeden dvacetiletý muž se nadýchal zplodin hoření a musel být odvezen zdravotnickou záchrannou službou na vyšetření do nemocnice.

Kouř prostoupil přes všechna patra a koncentroval se v tom nejvyšším. Velitel zásahu nechal nařídit evakuaci a dům pod naší režií opustilo na 35 nájemníků, včetně 7 dětí. Nikdo další nebyl zraněn. Požár se podařilo uhasit asi po půlhodině zásahu. Celý dům hasiči museli odvětrat přetlakovou ventilací a kolem třetí hodiny ranní se začali nájemníci vracet do svých bytů.

Po příjezdu vyšetřovatele hasičů z Kroměříže bylo místo požáru ohledáno. Požár zasáhl celou výtahovou kabinu odstavenou v prvním patře. Zásahem hasičů se podařilo zabránit dalšímu rozšíření požáru. Vyšetřovatel nemohl vyloučit úmyslné založení požáru, a proto byla na místo přizvána policie. Případ je nadále ve společném šetření.

Během šetření na místě požáru byl nasazen také speciálně cvičený pes, který nalezl důležité stopy pro další zkoumání. Požár zničil nejen samotnou výtahovou kabinu, ale poškodil celé výtahové těleso a lana. Požárem způsobená škoda byla majitelem vyčíslena na 1 mil. Kč.mjr. Ivo Mitáček, Mgr. Bc.
tiskový mluvčí
HZS Zlínského kraje


-swo-

Sdílet