Středa 29. září 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

XVI. Mistrovství ČR záchranných psů a psovodů složek IZS se konalo v okolí Starých Splavů, Mimoně a Ralska

Ve dnech 10. – 12. 9. 2021 probíhalo v Libereckém kraji v okolí Starých Splavů, Mimoně a Ralska XVI. Mistrovství ČR záchranných psů, psovodů složek IZS, které bylo zároveň koncipováno jako taktické cvičení pro JSDHO.

Pořadatelem bylo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem vnitra – generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR.

Soutěžními disciplínami byla tradičně soutěž jednotlivců v sutinovém a plošném vyhledávání, a to jak v noci, tak ve dne. Dále pak soutěž družstev v terénu, který může být specifický jak pro vyhledávání sutinové, tak plošné, nebo kombinace obojího. Pro závodníky organizátoři letos naplánovali i několik nových prvků jako např. společné nasazení, vyhlášení nejlepšího vedoucího týmu nebo přesun přes Máchovo jezero na člunu.

Náročná noční etapa vyhledávání v sobotu ráno plynule navázala na etapu denní, ta však byla náhle ukončena před osmou hodinou z důvodu požadované součinnosti od Policie ČR při pátrání po pohřešované osobě v Jilemnici na Semilsku.

Po domluvě složek IZS neprodleně vyjelo na místo události celkem 16 kynologů včetně člena kynologické záchranné skupiny HZS LK a spolu s hasiči a policií se zapojili do hledání. Do pátrání byl zapojen i bezpilotní letoun HZS LK (dron). Po několikahodinovém úsilí se podařilo v odpoledních hodinách osobu nalézt.

Přerušení průběhu závodu si vyžádalo v mistrovství provést organizační změny, denní etapa se do hodnocení nepromítnula a pořadatelé tak určili pořadí na základě výsledků z noční práce. Díky patří všem kynologům, jejich psům za nasazení bez odpočinku.

pprap. Bc. Jakub Sucharda
tiskový mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet
Přiložené soubory
výsledky_pro_TZ.docx zobrazit online DOCX 12 kB