Středa 29. září 2021, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Krajská soutěž HZS Středočeského kraje ve vyprošťování u dopravních nehod zná v roce 2021 své vítěze

Ve čtvrtek 9. září 2021 uspořádal Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje ve spolupráci se svým sportovním klubem na letišti v Tlustici Velkou cenu Hořovic, která je zároveň krajskou soutěží ve vyprošťování u dopravních nehod. Organizace opět připadla na územní odbor Beroun.

Letošní ročník byl v pořadí už šestým, který se zde pořádá. Během slavnostního zahájení přivítal ředitel HZS Středočeského kraje brig. gen. Ing. Miloslav Svatoš všechny soutěžící. Pozvání na tuto akci přijali také hejtmanka Středočeského kraje Mgr. Petra Pecková, starosta obce Hořovice Dr. Ing. Jiří Peřina a starostka obce Tlustice Mgr. Helena Kaššová.

Jako tradičně se soutěže zúčastnilo devět týmů HZS Středočeského kraje – za každý územní odbor jeden a dva hosté – HZS podniku Škoda Auto a Aero Vodochody. Zároveň v rámci klání proběhl nesoutěžní pokus jednotky sboru dobrovolných hasičů obce Rudná, která bude reprezentovat HZS Středočeského kraje na celorepublikové soutěži ve vyprošťování u dopravních nehod, které proběhne poslední zářiovou sobotu v Praze.

Každý tým je sestaven ze čtyř osob, z nichž jeden musí být zařazen na pozici zdravotníka a další na pozici velitele. Během pokusu, na který mají soutěžní týmy 20 minut, hodnotí sbor rozhodčích správný postup při vyprošťování a to z hlediska tří odvětví – taktika, technika a předlékařská péče.

Rozhodčí za oblast taktiky hodnotí především provedení samotného pokusu a způsob, jakým probíhá velení na fiktivním místě zásahu. Rozhodčí z oblasti techniky hodnotí volbu a správnost použití vyprošťovacího zařízení, pomocné techniky a nástrojů.

V oblasti předlékařské péče, jak už název sám napovídá, se hodnotí samotná práce s fiktivně zraněným figurantem. Za každou tuto oblast mají soutěžící možnost dostat odpovídající počet bodů. Na celkovém pořadí tak nezáleží pouze rychlost samotného pokusu, ale i správnost jeho provedení.

Po ukončení všech soutěžních pokusů proběhlo slavnostní vyhodnocení, kdy soutěžní týmy převzaly poháry a věcné ceny z rukou náměstka ředitele HZS Středočeského kraje pro integrovaný záchranný systém a operační řízení plk. Ing. Miloše Hladíka a náměstka ředitele HZS Středočeského kraje pro úsek prevence a civilní nouzové připravenosti plk. Ing. Jana Ryšavého a ředitele územního odboru Beroun plk. Ing. Tomáše Hradila.

Jak už bývá zvykem i letošní ročník přilákal velké množství diváků, pro ty byly kromě soutěže připraveny také stánky vystavovatelů.

por. Ing. Tereza Fliegerová
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje
Sdílet