Sobota 25. března 2023, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Koryčanech na Kroměřížsku došlo k výbuchu plynu v rodinném domě, zemřeli dva dobrovolní hasiči

Ve 12:36 hodin 15. září 2021 přijalo krajské operační středisko hasičů událost o narušení plynového potrubí v rodinném domě v Koryčanech na Kroměřížsku. Na místo vyjela místní dobrovolná jednotka hasičů a profesionální hasiči z Morkovic-Slížan a Kroměříže.

V době příjezdu dobrovolné jednotky došlo k výbuchu, při kterém byli zraněni 4 hasiči a 2 civilní osoby. Jeden z hasičů utrpěl vážná zranění, kterým i přes veškerou snahu zasahujících kolegů podlehl.

Na místo byly okamžitě vyslány další jednotky dobrovolných a profesionálních hasičů z blízkého okolí, které ihned zahájily odklízení sutin rodinného domu, protože bylo nahlášeno, že se jeden ze zasahujících hasičů nachází pod troskami budovy.

Velitel zásahu si na místo povolal psy vycvičené pro vyhledávání v sutinách, dále ostravské kolegy zařazené do USAR týmu, speciální techniku z Jihomoravského kraje a kolegy ze Záchranného útvaru HZS ČR se speciální těžkou technikou.

Po usilovném odklízení byl nalezen dobrovolný hasič, ale již bez známek života. Na místě zasahovalo přes 80 hasičů, kteří se podíleli na záchranných a likvidačních pracech po výbuchu.

Vzhledem k závažnosti situace se na místo dostavil i generální ředitel HZS ČR genmjr. Ing. Vladimír Vlček, Ph.D., MBA.

O půl páté velitel zásahu rozhodl o snížení počtu sil a prostředků na místě zásahu a jednotky se začaly vracet zpět na své stanice. Na místě zůstali profesionální hasiči z Kroměříže, ze Zlína, USAR tým a Záchranný útvar, kteří postupně rozebírají trosky domu pomocí pásového rypadla z Hlučína a další techniky, aby vyloučili možnou přítomnost další osoby v sutinách.

Hasiči také provádí úklid ve velké části ulice, protože trosky se nacházejí i ve vzdálenosti 50 m. Lze předpokládat, že likvidační práce budou probíhat do pozdních nočních hodin. Psychologickou pomoc pozůstalým a kolegům zemřelých poskytují psychologové a interventi HZS ČR a Policie ČR. Okolnosti výbuchu jsou v šetření vyšetřovatele hasičů a Policie ČR.

HZS Zlínského kraje

17:00

Při výbuchu plynu v Koryčanech na Kroměřížsku dnes zemřeli dva zasahující dobrovolní hasiči. Chtěl bych vyjádřit upřímnou soustrast všem jejich blízkým. Další dva hasiči a dva obyvatelé domu byli zraněni. Přeji jim brzké uzdravení,

uvedl ministr vnitra Jan Hamáček.

18:00

Dva další těžce zranění hasiči ze stejné jednotky – SDH Koryčany – byli hospitalizováni v nemocnici. Zranění utrpěly také dvě civilní osoby, které se pohybovaly v místě výbuchu.

19:00

Jakmile likvidační práce skončí a zhorší se světelné podmínky, objekt policisté zabezpečí a budou jej střežit celou noc. Ráno se sem opět vrátí kriminalisté a budou pokračovat v ohledávání místa činu a ve vyšetřování.

Přečtěte siNa domu v Koryčanech se objevily nové praskliny, statik zakázal užívání
Foto: HZS, Policie ČR, ZÚ
Sdílet