Pátek 22. října 2021, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Firma WISS Czech dodala obci Velký Týnec novou cisternovou automobilovou stříkačku Scania pro dobrovolné hasiče

Hasiči obce Velký Týnec mají ve vozovém parku novou cisternovou automobilovou stříkačku. Zářivě červenou Scanii dodala za 7 387 897 korun včetně DPH firma WISS Czech, s financováním pomohla Česká kancelář pojistitelů z Fondu zábrany škod, přispěl také Olomoucký kraj.

Podvozek

Scanii P440 pohání kapalinou chlazený řadový šestiválec o výkonu 324 kW, připojitelný pohon přední nápravy umožňuje jízdu i po nezpevněných komunikacích. Motor splňuje emisní normu Euro 5, o převody se stará automatizovaná převodovka se systémem Opticruise a hydrodynamickým retardérem.

Kabina je šestimístná, čtyřdveřová, v zorném poli řidiče je 7" displej s výstupem z couvací kamery, velitel má v dosahu výjezdový tablet. Pro spojení slouží analogová vozidlová radiostanice a digitální vozidlový terminál. V šesti dobíjecích úchytech najdeme ruční radiostanice Motorola DP 1400, v dalších šesti ruční svítilny Survivor.

V opěradle velitele a opěradlech zadní řady sedadel jsou uchyceny dýchací přístroje, mezi zadními opěradly najdeme náhradní tlakové láhve. Pod druhou řadou sedadel je úložný prostor přístupný shora.

Vůz dokáže brodit klidnou vodou až do hloubky 750 mm.

O dobíjení a konzervaci akumulátorů se stejně jako o doplňování tlakového vzduchu stará sdružená zásuvka Rettbox-air na levém boku automobilu. Po nastartování motoru se samočinně odpojí.

Světelné výstražné zařízení je modročervené barvy s červenou barvou rampy na levé polovině automobilu. Přepínání tónů sirény je možné jak tlačítkem klaksonu, tak samostatným tlačítkem v dosahu velitele.

V přední části vozu je u nárazníku uchycen elektrický lanový naviják s tažnou silou 50 kN, pod ním je asanační lišta s deseti hubicemi.

Velký Týnec je obec ležící v okrese Olomouc, při soutoku potoků Týnečky a Beroňky necelých 8 km jihovýchodně od Olomouce. Žije zde přibližně 3 000 obyvatel. Katastrální území má rozlohu 2061 hektarů. Místní dobrovolná jednotka je zařazena do kategorie JPO III, zasahuje přibližně 60× ročně.

Nástavba

Karoserie nástavby je vyrobena z profilů a plechů ze slitin lehkých kovů, na obou bocích jsou LED stavoznaky signalizující zbývající množství hasiva v nádrži. Ta je z polyesteru vyztuženého skleněnými vlákny, pojme 4 000 litrů vody a 240 litrů pěnidla.

V pravé zadní skříni je výsuvné plato s prvky pro základní očistu hasičů u zásahu – vodou, mýdlem, ubrousky a tlakovou hadicí s ofukovací tryskou.

Čerpací zařízení Ruberg dosahuje jmenovitého výkonu 2 000 litrů za minutu při tlaku 10 barů, pěnotvorné zařízení je vybaveno ručně nastavitelnou regulací. Přístup k obslužnému panelu čerpadla je možný nahoru výklopnými dveřmi či přes hliníkovou roletu s podélným madlem.

Osvětlovací stožár s LED reflektory o celkovém světelném toku 20 000 lumenů je uchycen mezi kabinou a nástavbou Scanie. Vysunout jej lze pneumaticky až do výše 5 metrů nad úroveň terénu, skládá se automaticky.

CAS je vybavena datovou sběrnicí k řízení provozu účelové nástavby typu CAN-bus WISS, s následujícími funkcemi:

 • záznam dat, chybový deník, maximální dosažené otáčky požárního čerpadla,
 • diagnostika, uzavření rolet a dveří, zasunutí osvětlovacího stožáru,
 • monitorování mezních provozních stavů na požárním čerpadle, a to tlak, otáčky, rychlost jízdy se zapnutým pomocným pohonem,
 • signalizace zapnutí pomocného pohonu pro požární čerpadlo při jízdě,
 • ovládání osvětlení okolí automobilu a výstražné oranžové rampy na zádi účelové nástavby z prostoru obsluhy požárního čerpadla a z kabiny osádky,
 • automatické plnění vodní nádrže z hydrantu,
 • automatické ukončení odvodnění požárního čerpadla,
 • zobrazení kontrolních údajů podvozkové části a účelové nástavby včetně motohodin, otáček motoru a požárního čerpadla a mazacího tlaku,
 • zobrazení stavu nabití akumulátorových baterií,
 • signalizace přehřátí pohonu čerpacího zařízení,
 • akustická signalizace nízkého množství pohonných hmot a hasiva,
 • automatické zasunutí osvětlovacího stožáru při uvolnění ruční brzdy včetně automatického vypnutí světel na osvětlovacím stožáru,
 • zapnutí a vypnutí předních doplňkových výstražných modrých světel,
 • automatizovaný provoz se zavodněním požárního čerpadla a tlakovou regulací,
 • upozornění na chybnou obsluhu formou textového hlášení s akustickou signalizací),
 • systém plánované údržby v účelové nástavbě CAS,
 • automatický systém regulace tlaku ve výtlaku s ohledem na průtok.

Na horní pochozí plošině nástavby je přípojný bod pro lafetovou proudnici.

Sdílet