Čtvrtek 2. prosince 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Několik hodin zabralo hasičům vyprošťování havarovaného kamionu u Skřipova na Opavsku, převrátil se na bok

Tři hasičské jednotky se v pondělí 25. října 2021 odpoledne zapojily do několikahodinového vyprošťování havarovaného kamionu u obce Skřipov na silnici č. 463, která spojuje okresy Nový Jičín a Opava.

Událost byla na tísňovou linku ohlášena dvě minuty po půl třetí. K zásahu byli vysláni profesionální hasiči ze stanice HZS Moravskoslezského kraje (HZS MSK) v Bílovci.

Automobil se v době jejich příjezdu nacházel na boku mimo komunikaci, o zraněného řidiče se starali zdravotníci. Kamion převážel přibližně 30 tun štěrku, celková hmotnost soupravy byla 45 tun.

Vzhledem k tomu, že automobil ležel na jedné ze svých palivových nádrží a nebylo možno určit, zda nedochází k úniku provozních kapalin, rozhodl velitel zásahu o tom, že se hasiči zapojí do vyprošťování.

K zásahu tak byly vyslány jednotky HZS MSK ze stanice Ostrava-Zábřeh s vyprošťovacím speciálem Bison a autojeřábem Demag, spolu s nimi na místo operační středisko vyslalo dobrovolnou jednotku z Hradce nad Moravicí, aby pomohla s vyskladněním štěrku.

Do této činnosti se výraznou měrou zapojil majitel kamionu, který zajistil potřebné strojní vybavení v podobě dvou bagrů.

Po vyložení nákladu zahájili hasiči samotné vyprošťovací práce, silnice byla v tuto chvíli zcela uzavřena. Využity byly všechny tři silné navijáky – dva z Bisonu, jeden z jeřábu a rovněž směrové kladky. Pod ležící automobil jednotky nasadily dvojici nízkotlakých zvedacích vaků.

Kamion se podařilo vyprostit půl hodiny po dvaadvacáté hodině – kromě obou speciálů hasičů pomohl i přivolaný lesní traktor. Po postavení zpět na kola byl nákladní automobil schopen samostatného nouzového odjezdu.

ppor. Jakub Kozák, DiS.
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet