Čtvrtek 2. prosince 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při cvičení v Polsku zachránili jeseničtí hasiči dělníka ze silážní věže, přeshraniční spolupráce dobře funguje

Prostředí jako z nejmodernějšího sci-fi filmu si v říjnu při rozsáhlém cvičení vyzkoušeli při záchraně z výšky jeseničtí hasiči. Stali se totiž součástí jednoho ze scénářů taktického třídenního cvičení polských kolegů, které se konalo v okolí Nysy.

Čeští hasiči-lezci měli za úkol zachránit zraněného dělníka z jedné ze silážních věží velké chemické továrny a pomocí speciálních lezeckých technik jej dostat bezpečně dolů.

Je fajn, že si vyzkoušejí netypickou lokalitu. Takové technologie, jako jsou v Nyse, u nás v kraji nikde nemáme. Zároveň jsme prověřili komunikaci mezi operačními středisky, přejezdy hranic při mimořádných událostech a taktické postupy.

Konkrétně hasiči-lezci a jejich práce ve výškách má pro polské kolegy velký přínos, jsme pro ně inspirací,

vysvětlil Jan Pastucha, ředitel územního odboru Jeseník HZS Olomouckého kraje.

Při každé vhodné příležitosti se tak dlouhodobě snažíme prohlubovat spolupráci s polskými sbory, veliteli stanic a jednotkami profesionálních i dobrovolných hasičů.

Využíváme každé možnosti, kdy se můžeme potkat a předat si cenné zkušenosti, prohloubit vazby a srovnat naše taktické postupy.

Spolupráce přes hranice je pro nás velmi důležitá, zakládáme si na ní, proto se snažíme každý rok alespoň jednou zorganizovat cvičení s polskými hasiči u nás a jednou na jejich straně,

popisuje ředitel územního odboru.

Polští kolegové pomáhají při řešení mimořádných událostí u hranic především v okolí Javorníku a Zlatých Hor, kam vyjíždějí ze stanic Głuchołazy a Paczków. Od začátku roku 2020 jsme společně zasahovali zhruba u 20 mimořádných událostí.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Sdílet