Čtvrtek 2. prosince 2021, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči likvidovali v Byňově ohnisko ptačí chřipky, utracen byl zbytek ze sedmi set hus

V pátek 19. listopadu potvrdila Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj (KVS) ohnisko ptačí chřipky v chovu hus u Nových Hradů, části obce Byňov. V pondělí 22. listopadu pak zažádala přes Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje jihočeské hasiče o součinnost při likvidaci chovu.

Pro profesionální jednotky HZS Jihočeského kraje je to první zásah po téměř pěti letech, kdy na začátku roku 2017 spolupracovaly u likvidací ohnisek jak u velkochovů čítajících tisíce kusů, tak malochovů s maximálně několika desítkami kusů drůbeže či zajišťovaly sběr jednotlivých divokých ptáků uhynulých na volných prostranstvích.

Podle vyjádření KVS se v Byňově jedná o subtyp H5N1 vysoce patogenní ptačí chřipky. Z celkového počtu 700 hus uhynulo téměř 70. Zbývající drůbež byla dnes v souladu s legislativou utracena.

U likvidace ohniska nákazy v byňovském chovu zasahovali profesionální hasiči z českobudějo­vického územního odboru. K Byňovskému rybníku byla povolána technika ze stanic Trhové Sviny a České Budějovice – tři cisterny, velitelský kontejner, nákladní vůz Tatra 815–7 evakuační a dva dopravní automobily.

U zásahu byly přítomny téměř čtyři desítky hasičů.

Veškerá vyslaná hasičská technika se k Byňovskému rybníku dostavila již v ranních hodinách. Hasiči zde připravili dekontaminační stanoviště a týlové zabezpečení, které se stávalo z velitelského kontejneru a stanů na převlečení zasahujících hasičů.

Vlastní likvidace chovu nastala v 10 hodin. Prvořadým úkolem jednotek HZS Jihočeského kraje byl sběr a naložení všech hus do připravených kontejnerů. Deset hasičů vybavených ochrannými obleky, rukavicemi a holínkami přilepenými izolačními páskami k oblekům a respirátory vstoupilo společně se stejně zajištěnými pracovníky KVS do vytýčeného nebezpečného prostoru. Zde odebírali husy z chovu a nakládali do velkoobjemových kontejnerů.

Ve stanu týlového zabezpečení byli dále připraveni vybavení hasiči pro případně střídání. Každý z hasičů, který ukončil zásah v nebezpečné zóně, musel následně projít osobní dekontaminací, tzn. vše, co měl v zóně na sobě, musel svléknout a uložit do připravených sudů (jednorázové ochranné obleky a filtry z masek jsou likvidovány, maska, holiny a rukavice se dekontaminují) a teprve pak se mohl obléknout do svého běžného zásahového obleku a opustit zónu.

Krátce po 12. hodině byly kontejnery s usmrcenými husami naloženy na nákladní vozy. Aby vozy mohly opustit nebezpečný prostor a mohly odjet do kafilerie, musely také projít dekontaminací.

Teprve poté velitel zásahu postupně odesílal zasahující jednotky zpět na jejich základny. Zde hasiči musí doplnit spotřebované ochranné prostředky a jsou znovu připraveni na případné další zásahy tohoto charakteru.

por. Ing. Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet