Pátek 19. dubna 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Již šestý ročník dovednostní soutěže s motorovou pilou proběhl na stanici v Havlíčkově Brodě

Různých soutěží s hasičskou tématikou, které jsou zařazeny do speciální tělesné přípravy, probíhá v naší republice nespočet.

Jsou to samozřejmě nejvíce soutěže v disciplínách požárního sportu, dále soutěže ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel, či soutěže TFA. V malé míře k nim patří i soutěže v klasických disciplínách podle mezinárodních pravidel CTIF, různé soutěže na vodě a další. Dále jsou to soutěže v různých sportovních odvětvích.

V úterý 12. dubna 2022 proběhla v prostorách požární stanice v Havlíčkově Brodě pro hasiče poněkud netradiční soutěž. Jednalo se již o šestý ročník dovednostní soutěže v obsluze motorové řetězové pily.

Motorová řetězová pila je dnes již neodmyslitelným pomocníkem hasičů. O tom svědčí i 19 797 zásahů v roce 2021, při kterých byly motorové řetězové pily použity.

Úderem osmé hodiny ranní zahájil soutěž ředitel Územního odboru Havlíčkův Brod HZS Kraje Vysočina, plk. Mgr. Luboš Vacek. Hlavní iniciátor soutěže nstržm. Radek Lepeška seznámil všech 20 soutěžících s průběhem a hodnocením jednotlivých disciplín.

Dovednostní soutěže se zúčastnili hasiči z požárních stanic Havlíčkův Brod, Chotěboř, Světlá nad Sázavou, z HZS Správy železnic v Havlíčkově Brodě a HZS ČEPRO Šlapanov.

Po krátkém čase přistoupil první soutěžící k plnění disciplíny výměna řetězu. Kromě výměny řetězu za dodržení bezpečnosti práce zde bylo úkolem soutěžících ještě otočit lištu.

Nejúspěšnějším soutěžícím v této disciplíně byl s časem 26,84 vteřin domácí Matěj Kasal ze směny B. O desetinu vteřiny horší byl druhý Luboš Flídr z požární stanice Chotěboř a ze stejné stanice byl i třetí Ondřej Prokeš.

Krátce poté se rozběhla disciplína kombinovaný řez. Zde bylo úkolem soutěžících uříznout z kulatiny dva dřevěné plátky řezem shora a zespodu, tak aby se řezy v daném místě setkaly.

Nejlepšího času ve spojení s přesností provedení dosáhl v této disciplíně rovněž domácí Marek Čipl ze směny A před Lubošem Flídrem ze stanice Chotěboř a třetí místo obsadil Josef Barták z domácí směny C.

Třetí disciplínou bylo odvětvování. Zde bylo úkolem soutěžících odříznout na trenažéru v co nejkratším čase, co nejlépe a za dodržení bezpečnosti práce 24 větví.

Nejlépe se se záludnostmi této disciplíny vypořádal s časem 22,00 vteřin Tomáš Doležal z pořádající směny A. Druhé místo obsadil s časem 24,20 vteřin Tomáš Bíža z HZS Správy železnic Havlíčkův Brod. Třetího času 24,30 vteřin dosáhl Jiří Prchal z HZS Čepro Šlapanov.

Než se zpracovaly výsledky soutěže, proběhla tradiční soutěž dvojic v řezání tzv. „kaprovkou“, odborně řečeno pilou břichatkou. Do soutěže se zapojilo celkem 16 dvojic, které mezi sebou soutěžily vyřazovacím způsobem.

Jejich úkolem bylo přeříznout co nejrychleji dřevěný hranol o rozměrech 24 × 24 cm. Nejvíce síly a šikovnosti zde předvedla domácí dvojice nstržm. Josef Lacina a ppor. David Panský.

Krátce před polednem proběhlo vyhlášení výsledků.

K prvnímu místu v disciplíně kombinovaný řez přidal celkové vítězství domácí Marek Čipl ze směny A. K prvnímu místu v odvětvování přidal celkové druhé místo Tomáš Doležal rovněž ze směny A pořádající stanice. Třetí příčku v celkovém pořadí obsadil Luboš Flídr ze stanice Chotěboř.

Soutěžící na prvních třech místech obdrželi kromě diplomu hodnotné ceny.