Středa 10. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči zachraňovali se složkami IZS tři muže na skále a v lese na Vítkovsku, taktické cvičení počítalo i s úderem blesku

Tři jednotky hasičů, včetně lezeckého družstva HZS Moravskoslezského kraje ze stanice Opava (celkem dvě desítky osob), se zapojily v úterý 28. 6. 2022 dopoledne do pátrání po třech mužích a do jejich záchrany v katastrálním území Budišov nad Budišovkou (okres Opava).

Místem taktického cvičení složek integrovaného záchranného systému (IZS) byl bývalý kameninový lom v místní budišovské části Guntramovice a jeho okolí.

Tři muži se rozhodli slaňovat skalní stěnu v bývalém lomu. Při nenadálé silné bouřce a po úderu blesku dva muži skončili v bezvědomí a viseli na laně šest metrů pod vrcholem stěny. Třetí muž, nezasažený bleskem, běží hledat pomoc a místo se silnějším signálem pro jeho mobilní telefon. Na tísňovou linku hasičů dokáže oznámit pouze informaci o zranění dvou osob v lomu a poté se telefon vypíná.

Do bývalého lomu vyrazili vedle policistů ČR a zdravotníků ZZS MSK dvě jednotky HZS Moravskoslezského kraje – ze stanic Vítkov a Opava – odtud lezecké družstvo s kompletním vybavením. Společně zde s nimi zasahuje jednotka sboru dobrovolných hasičů z Budišova nad Budišovkou.

Členové lezeckého týmu HZS MSK z Opavy se spustili shora pomocí lanové techniky k oběma zraněným mužům v bezvědomí, visícím na laně na skále, a společně se nimi se spouštěli na dno lomu. Tam se o ně postarali dobrovolní hasiči z Budišovic nad Budišovkou se zdravotníky i s pomocí dalších opavských hasičů-lezců. Transportovali oba do sanitky.

Po třetím muži (hledajícím signál) se vydalo pátrat do okolí bývalého lomu několik policistů ČR a další „domácí“ dobrovolní hasiči. Nalezli jej asi kilometr od lomu – zraněného – a také donesli do sanitky ZZS MSK.

por. Mgr. Petr Kůdela
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet