Čtvrtek 18. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči ve Studenci mají nový Ford Transit, devítimístný automobil pomůže s dopravou hasičů k zásahům

V pátek 24. června 2022 se u hasičské zbrojnice ve Studenci konalo slavnostní předání nového dopravního automobilu Ford Transit. Projekt byl realizován z rozpočtu obce Studenec za finanční podpory MV – GŘ HZS ČR a Libereckého kraje.

Po dlouhé době, kdy jsme na jaře roku 2021 podali žádosti o dotaci na nový dopravní automobil pro naši hasičskou jednotku, byl automobil konečně dodán. Žádosti byly adresovány na Generální ředitelství hasičského záchranného sboru a na Liberecký kraj.

V obou případech jsme byli úspěšní. Příspěvek byl 400 000 Kč od GŘ HZS a 350 000 Kč od Libereckého kraje, zbytek vysoutěžené ceny uhradila obec Studenec – 549 263 Kč.

Výběrové řízení vyhrála firma Auto Trutnov za nabídkovou cenu 1 299 263 Kč a s termínem dodání do 31. března 2022.

Vzhledem k výrobním obtížím (výpadek dodávek kvůli COVID) dodavatel zakázky avizoval zpoždění až k nejzazšímu termínu realizace.

Byli jsme proto v napětí, zda nebudeme muset prodlužovat termín realizace. Naštěstí vše dopadlo dobře a 29. března 2022 nám byl automobil předán v sídle dodavatele v Trutnově.

uvedl v místním zpravodaji Ing. Martin Mühlbach, místostarosta.

Před hasičárnou koncem června 2022 nastoupila do dvojřadu jednotka SDH obce Studenec (18 členů) v zásahových oděvech a v nových přilbách. Josef Hamáček a Jiří Sucharda se postarali o prapory. A slavnostní předání mohlo začít.

První se ujal slova starosta obce Studenec Tomáš Chrtek. Dále promluvili hosté Pavel Štěpánek – velitel stanice HZS Libereckého kraje Jilemnice, starostka Okresního sdružení hasičů ČMS Semily Kateřina Slavíková a za Liberecký kraj Jiří Ulvr.

Všichni popřáli jednotce spoustu šťastně najetých kilometrů. Místostarosta Martin Mühlbach potom předal slavnostně klíčky od nového vozu veliteli JSDH Josefu Vanclovi. Nakonec se slova ujal pan farář Jiří Jakoubek, který nový automobil požehnal.


Podvozek automobilu je určen pro provoz na zpevněných komunikacích, disponuje ale i pohonem všech kol. Na levém boku je zásuvka pro dobíjení a konzervaci akumulátorů.

Pro spojení slouží analogová vozidlová radiostanice, ve výbavě vozu nechybí dvojice LED světlometu s magnetickým uchycením, každý z nich má světelný tok 1 300 lumenů. Bezprostřední okolí vozu osvětlují LED diody na bocích a v zadní části vozu.

Ve dvou dobíjecích úchytech jsou ruční vozidlové stanice, v dalších dvou ruční svítilny. Světelné výstražné zařízení je modročervené kombinace s červenou polovinou rampy na levé straně automobilu.

Automobil je devítimístný, sedadla jsou orientována ve směru jízdy, horkovzdušné nezávislé topení má výkon 4 kW. Do prostoru osádky se přistupuje posuvnými dveřmi na pravém boku.

Sedadla lze posouvat po celé délce zavazadlového prostoru a jednotlivě vyjmout, zároveň je lze otočit i proti směru jízdy.

Zavazadlový prostor je přístupný zezadu dvoukřídlými dveřmi, kotvicí oka v podlaze disponují tažnou silou 3 kN. Od prostoru osádky je oddělen mřížovanou přepážkou.

Na střechu se vystupuje po žebříku uchyceném v zadní části automobilu, střešní nosič unese až 100 kg.

Mirka Vanclová
Hasiči Studenec

a odborníci z POŽÁRY.cz
Sdílet