Čtvrtek 18. srpna 2022, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Dobrovolně neznamená zadarmo, povinností obce je poskytovat hasičům odměnu

Velmi často se v současné době – především na sociálních sítích – objevují informace o tom, že dobrovolní hasiči zasahují zadarmo. Pokud to tak je, jedná se však ze strany obce o nedodržení zákona 133/1985 o požární ochraně.

O tom, že obec členům jednotky sboru dobrovolných hasičů obce za hašení požárů a záchranné práce při živelních pohromách a jiných mimořádných událostech v mimopracovní době poskytuje odměnu, veřejnost mnohdy neví.

Přečtěte siZákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně

Velmi dobře to ale ví samotní hasiči – díky povinné odborné přípravě znají zákon o požární ochraně téměř nazpaměť. Tedy měli by. I od nich ale často zní argument „děláme to dobrovolně“. Jenže dobrovolně není synonymum ke slovu zadarmo…

Co s tím? Vyslat velitele jednotky za starostou obce. Ne ke zbohatnutí, ale k domluvě na alespoň symbolickém naplnění litery zákona. Poskytnout odměnu je povinností obce, dohoda o její formě na dvojici starosta – velitel.

A když nechceme, protože to „děláme zadarmo“? Nestěžovat si na sociálních sítích před veřejností, nevyvolávat pocity lítosti, protože to zadarmo být nemá – dobrovolný hasič zasahující zadarmo je chybná vizitka obce.

Sdílet