Pondělí 26. září 2022, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Oslavy 130 let od vzniku profesionálních hasičů v Plzni proběhly na konci prázdnin roku 2022

Na konci srpna proběhly v areálu Plzeňského Prazdroje oslavy profesionálních hasičů v Plzni, kteří si v letošním roce připomínají 130 let od svého založení.

Oslavy byly zahájeny slavnostním nástupem příslušníku HZS Plzeňského kraje, kterého se zúčastnili významní hosté z oblasti vedení HZS ČR, samosprávy, složek IZS a dalších subjektů, se kterými hasičský sbor v Plzni na úseku bezpečnosti spolupracuje.

Pozvání přijali náměstek generálního ředitele HZS ČR pro ekonomiku brig. gen. Slavomír Bell, hejtman plzeňského kraje Rudolf Špoták, radní pro bezpečnost magistrátu města Plzně Martin Zrzavecký a mnoho dalších významných hostů.

Po slavnostním nástupu bylo pro širokou veřejnost i bývalé a současné příslušníky připravena široká prezentace z činností, které HZS Plzeňského kraje zajišťuje. Jednalo se o dynamické ukázky zásahu při dopravní nehodě a vyproštění zraněné osoby s komentářem.

Dále pak prezentace využití bezpilotních prostředků u zásahu, které zajišťují kolegové ze správy informačních technologií Magistrátu města Plzně (SIT MMP). Pracovníci SIT jsou součástí jednotky požární ochrany SDH Plzeň Litice a velmi často jsou svými drony využíváni pro podporu zásahových činností při zásahu hasičů, ale i Policie ČR (při vyšetřování složitých dopravních nehod, bezpečnostních opatřeních a pátracích akcích v terénu).

Dále byl k vidění například zásah pomocí historické koněspřežné stříkačky v podání dobrovolných hasičů z Vrčně, prezentace hašení potravinářského oleje, ukázka požárního sportu a plnění disciplín TFA (nejtvrdší hasič přežije).

Vrcholem programu pak byl, s menší časovou prodlevou (z důvodu nepříznivého počasí), zásah pomocí vrtulníku W3A Sokol Armády ČR a leteckých záchranářů HZS Plzeňského kraje na vodárenskou věž v Prazdroji. Dále pak byla provedena ukázka zásahu jednotky HZS Plzeň na nebezpečnou látku a činnost speciálního hasícího zařízení kobra.

Po celý den bylo na nádvoří k vidění široké spektrum historické i současné hasičské techniky. Především historické hasičské vozy z období předválečné a válečné doby, které doplňovaly vozy ze 70 let dvacátého století.

Prezentována byla i současná nejmodernější technika, kterou mají hasiči v Plzeňském kraji k dispozici, včetně zodolněné cisternové stříkačky ZCS 40 Titan, která je dislokována u Záchranného útvaru HZS ČR záchranná rota Zbiroh.

Součástí oslav byla i výroba speciální várky piva Ventil z pivovaru Proud, která proběhla začátkem srpna a byla čepována přímo na této akci. Zároveň byla vytvořena pamětní medaile k výročí 130 let založení sboru, která byla předána jako ocenění spolupráce představitelům složek IZS, zástupcům samosprávy, velitelům jednotek SDH a jako ocenění kvalitní práce a plnění služebních povinností bývalým a současným příslušníkům HZS Plzeňského kraje.

kpt. Mgr. Petr Poncar
tiskový mluvčí
HZS Plzeňského kraje
Sdílet