Sobota 20. července 2024, od 07:00 bude sloužit směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Tři velké lesní požáry na Liberecku

Tři velké lesní požáry vypukly dnes v Libereckém kraji. Dva z nich hasiči ještě po 19:00 stále likvidovali. U Obroku a Radče na Českolipsku s plameny bojovalo celkem 25 sborů. Třetí oheň zasáhl les u Kacanov na Semilsku. Čtyři jednotky ho uhasily kolem 18:00. Jedna z nich spáleniště zůstala hlídat.

Na požáry u Obroku a Radče jsme nasadili většinu sborů, které na okrese máme," uvedl Pavel Kovalčík z Hasičského záchranného sboru v České Lípě. Hasiči museli k ohňům poskládat z hadic dlouhé vedení a mají problémy s tlakem vody.

U Obroku hoří jeden hektar lesa v těžko přístupné lokalitě s roklinami a skalami. Kromě profesionálních hasičů s požárem bojuje deset dobrovolných sborů. U Radče hasí plameny na dvou hektarech lesa 14 jednotek. Původně jich tam bylo devět, ale k ohni v podobně těžkém terénu jako u Obroku musely vyrazit posily. Na obou místech požár ničí především hrabanku a mlazinu. Zejména u Obroku se vyskytují vzácní živočichové a rostliny.

Příčinu, škodu a sílu požárů u Obroku a Radče Kovalčík zatím neznal. U Obroku v Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko však hoří často. Podle lesníků i policistů tam lesy zapaluje zatím neznámý žhář. Na začátku června hasiči zlikvidovali u Obroku-Domašic oheň na téměř jednom a čtvrt hektaru lesa. Loni plameny u Obroku čtyřikrát zachvátily plochu větší než jeden hektar.

U Kacanov nedaleko Turnova hořel les o rozloze téměř jednoho hektaru v kopcovitém, obtížně schůdném terénu. Plameny šlehaly i z mladých stromků a hasiči je zastavili jen kousek od větších borovic. Na místě zasahovaly kromě profesionálních hasičů z Turnova rovněž tři dobrovolné sbory. „V okolí chyběla voda, a tak jsme 30 krychlových metrů odčerpali z veřejného koupaliště v Kacanovech, jednoho z nejlépe udržovaných na Semilsku. Snad jsme mu neuškodili,“ uvedl operační důstojník semilských profesionálních hasičů.

U Obroku a Radče požáry vypukly těsně před polednem, v Kacanovech po 15:00. Na všech třech místech hasiči rychle zabránili jejich dalšímu rozšiřování. Na Českolipsku je podle Kovalčíka uhasí zřejmě nejdříve dnes v noci nebo až ve středu.
Sdílet