Neděle 3. prosince 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Složky IZS procvičovaly v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína spolupráci u dopravní nehody s velkým počtem zraněných osob

V pátek 11. listopadu 2022 se v průmyslové zóně Ovčáry u Kolína uskutečnilo taktické cvičení složek integrovaného záchranného systému zaměřené na hromadnou dopravní nehodu s velkým počtem raněných.

Podle předem připraveného scénáře se na silniční komunikaci v Ovčárech, která simulovala dálnici, střetl plně obsazený autobus s osobním automobilem. Následně došlo k nedobrzdění dalších čtyř osobních vozidel.

Hasiči se nejprve ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Středočeského kraje a Policií České republiky zaměřili na záchranné a vyprošťovací práce. Podle dojezdů jednotek na místo události zřídil velitel zásahu postupně čtyři vyprošťovací a průzkumné skupiny.

Zachránění účastníci nehody byli vyproštěni a tříděni metodou START (S – snadná, T – terapie, A – a, R – rychlé, T – třídění), následně transportováni na shromaždiště a tam jim byla poskytnuta další lékařská péče.

Metoda START se používá při mimořádných událostí s velkým počtem zraněných osob a obětí. Jejím principem je odhad a označení závažnosti poranění a stanovení pořadí k transportu z nebezpečné zóny. Pro lepší přehlednost jsou osoby označeny páskami příslušné barvy podle stupně zranění.

Cílem cvičení bylo prověření schopností velitelů jednotek a složek IZS řídit nasazené síly a prostředky, procvičení komunikace z místa zásahu mezi složkami pomocí radiostanic MATRA a Motorola, poskytování první pomoci zraněným a jejich následný transport a dále schopnost operačního střediska vést dokumentaci o probíhající událost, a to i za účasti více složek integrovaného záchranného systému.

Figuranty na tomto cvičení dělali studenti Střední zdravotnické školy v Kolíně. O jejich namaskování se postarali členové Českého červeného kříže. Cvičení se zúčastnilo celkem 30 studentů, z toho 18 představovalo zraněné osoby. Na místo události byl povolán také tým posttraumatické péče HZS Středočeského kra­je.

Taktického cvičení, které probíhalo ve vyhlášeném druhém poplachovém stupni, se zúčastnily jednotky HZS Kolín-Ovčáry, Kolín, Kutná Hora a Poděbrady a SDH obcí Ovčáry, Velký Osek, Veltruby, Sány, Žehuň a Nová Ves I.

Na závěrečném nástupu všech zúčastněných složek IZS bylo taktického cvičení krátce vyhodnoceno.

por. Ing. Dagmar Zemanová
ÚO Kolín
HZS Středočeského kraje
Sdílet