Sobota 9. prosince 2023, od 07:00 bude sloužit směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Téměř osmdesát lidí bylo evakuováno při nočním požáru panelového domu ve Slaném

Asi deset minut před druhou hodinou v noci na středu 23. listopadu 2022 byl na tísňovou linku středočeských hasičů nahlášen požár bytu v jednom z panelových domů v Žižkově ulici v centru Slaného.

Operační důstojník k místu mimořádné události vyslal jednotky z prvního stupně požárního poplachu. K požáru vyjeli profesionální hasiči ze Slaného a Kladna a dobrovolní hasiči ze Zlonic a Pcher.

Už za čtyři a půl minuty od oznámení byli na místě hasiči ze stanice HZS Slaný, kteří ihned započali s hasebními pracemi. Zároveň ve spolupráci s hlídkami Policie České republiky evakuovali obyvatele celého desetipatrového bytového domu.

Aby mohli bezpečně vyvést osoby z vyšších pater, museli nejdřív použít přetlakový ventilátor na odkouření schodiště. Celkem bylo evakuováno sedmdesát sedm osob, kterým dočasné zázemí skýtal evakuační autobus ze slánské stanice.

Požárem byl zcela zasažen byt ve druhém patře. Na zdolání plamenů jednotky nasadily vodní proudy vnitřkem budovy i zvnějšku z výškové techniky. Ve čtvrt na tři se požár podařilo dostat pod kontrolu, takže byla Krajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS Středočeského kraje oznámena lokalizace.

Přesně ve tři hodiny byl požár zlikvidován a po kontrole celého objektu se lidé mohli postupně vracet do svých domovů, vyjma bytů nad a pod místem požáru. Náhradní ubytování však nebylo nutné s vedením města pro ně řešit, neboť odjeli ke svým příbuzným.

Zdravotnická záchranná služba odvezla do slánské nemocnice muže ze zasaženého bytu, který utrpěl popáleniny na ruce. Na ošetření byl převezen také policista, který se při záchraně osob zřejmě nadýchal zplodin hoření.

Požárem způsobená škoda na stavební konstrukci a vybavení bytu byla hasičským vyšetřovatelem vyčíslena na milion korun. Další majetkové hodny ve stejné výši se podařilo uchránit včasným hasebním zásahem. Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího šetření.

Jednou z možných vyšetřovacích verzí je, že mohlo jít o výbuch drogové varny. Událost si převzala kriminální policie, které hasiči asistovali při prohledávání vyhořelého bytu ještě během dopoledne.

kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje
Sdílet