Pátek 23. unora 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči likvidovali ve Frahelži ohnisko ptačí chřipky, v chovu bylo více než 20 tisíc kachen

V pátek 2. prosince potvrdila Krajská veterinární správa pro Jihočeský kraj (KVS) ohnisko ptačí chřipky v chovu kachen v obci Frahelž. V pondělí 5. prosince 2022 pak zažádala přes Operační a informační středisko HZS Jihočeského kraje jihočeské hasiče o součinnost při likvidaci chovu.

Pro profesionální jednotky HZS Jihočeského kraje je to další zásah po téměř dvou letech, kdy na začátku roku 2021 spolupracovaly u likvidací ohnisek u velkochovů čítajících tisíce kusů v rybníků v okolí Nových Hradů.

Podle vyjádření KVS se ve Frahelži jedná o subtyp H5N1 vysoce patogenní ptačí chřipky. Z celkového počtu 22 tisíc kachen uhynulo již přibližně 7 tisíc. Zbývající drůbež byla dnes v souladu s legislativou utracena.

U likvidace ohniska nákazy zasahovali profesionální hasiči z jindřichohra­deckého, českobudějovického a následně českokrumlovského územního odboru. Byla povolána cisterna ze stanice Třeboň, dopravní automobil a velitelský automobil ze stanice Jindřichův Hradec a dopravní automobil ze stanice České Budějovice.

Pro plošnou desinfekci hal byla nasazena jednotka ze stanice Křemže, kde je dislokován desinfekční odřad. U zásahu byly přítomny téměř dvě desítky hasičů.

Veškerá vyslaná hasičská technika se do Frahelže dostavila již v ranních hodinách. Hasiči zde připravili dekontaminační stanoviště a týlové zabezpečení, které se stávalo ze zázemí a stanů na převlečení zasahujících hasičů.

Vlastní likvidace chovu nastala v 10 hodin. Prvním úkolem jednotek HZS Jihočeského kraje byl sběr a naložení mrtvých kachen, které uhynuly přes víkend, do připravených kontejnerů.

Hasiči vybavení ochrannými obleky, rukavicemi a holínkami přilepenými izolačními páskami k oblekům a respirátory vstoupili společně se stejně zajištěnými pracovníky KVS do vytýčeného nebezpečného prostoru. Zde odebírali kachny a nakládali do velkoobjemových kontejnerů. Po poledni následoval sběr a naložení živých kachen.

Každý z hasičů, který ukončil zásah v nebezpečné zóně, musel následně projít osobní dekontaminací, tzn. vše, co měl v zóně na sobě, musel svléknout a uložit do připravených sudů (jednorázové ochranné obleky a filtry z masek jsou likvidovány, maska, holiny a rukavice se dekontaminují) a teprve pak se mohl obléknout do svého běžného zásahového obleku a opustit zónu.

V navečerních hodinách byly kontejnery s usmrcenými kachnami naloženy na nákladní vozy. Aby vozy mohly opustit nebezpečný prostor a mohly odjet do kafilerie, musely také projít dekontaminací.

Teprve poté velitel zásahu postupně odesílal zasahující jednotky zpět na jejich základny. Zde hasiči musí doplnit spotřebované ochranné prostředky a jsou znovu připraveni na případné další zásahy tohoto charakteru.

Vendula Matějů
tisková mluvčí
HZS Jihočeského kraje
Sdílet