Čtvrtek 18. července 2024, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Jeden člověk zemřel při požáru domu s pečovatelskou službou v obci Libštát, vznikla škoda za 10 milionů

Prostřednictvím telefonu nahlásil oznamovatel v pátek 9. prosince 2022 před půl desátou večer na KOPIS HZS LK požár domu s pečovatelskou službou (DPS) v obci Libštát na Semilsku, ve kterém přebývají i osoby se sníženou pohyblivostí.

Operační důstojník s ohledem na získané informace vyslal do Libštátu jednotky z druhého stupně požárního poplachu.

Po příjezdu na místo události velitel zásahu rozdělil hasiče do skupin, které ihned zahájily průzkum objektu a další činnosti s prioritou záchrany osob, nalezení ohniska požáru nacházejícího se v podkroví budovy a jeho uhašení.

S postupným dojezdem dalších sil a prostředků složek Integrovaného záchranného systému si velení pro efektivní vedení celého zásahu převzal řídící důstojník HZS Územního odboru Semily a byl ustanoven štáb velitele zásahu. Při hašení byl objekt zároveň systematicky prohledáván a odvětrán.

Likvidaci požáru velitel zásahu nahlásil na KOPIS HZS LK krátce před půlnocí.

Uživatelé domova byli v rámci záchranných prací průběžně transportováni ve spolupráci se ZZS LK, PČR a personálem domova do nedaleké základní školy v tu chvíli sloužící jako evakuační středisko a zároveň místo nouzového přenocování se základním zázemím pro ty, kteří si nemohli zajistit vlastní nocleh.

Všechny osoby zde byly zaevidovány, vyšetřeny lékařem ZZS LK včetně zjištění aktuální potřeby běžně užívaných léků. Nikdo nemusel být po ošetření na místě převezen do zdravotnického zařízení.

Z celkem 45 evakuovaných osob, jich v prostorách školy do rána zůstalo 30. V sobotu se na místo spolu s vyšetřovateli požárů HZS LK a PČR dostavili rovněž příslušníci Technického ústavu požární ochrany HZS ČR.

Příčina vzniku požáru je dále v šetření a výše škody se bude pohybovat v řádech milionů korun. Během zásahu hasiči nalezli v objektu 1 osobu, u které lékař konstatoval úmrtí.

Zásahu se účastnily z Libereckého kraje jednotky PO: stanic HZS Semily, Jilemnice, Turnov, Jablonec n. N., Liberec a SDH obcí Libštát, Lomnice nad Popelkou, Košťálov, Nová Ves nad Popelkou a Roztoky u Jilemnice, Oblastní spolek Českého červeného kříže – Semily, orgány místní samosprávy, pracovníci domova s pečovatelskou službou a zaměstnanci školy.


V sobotu dne 10. prosince 2022 byla výjezdová skupina z oddělení požárně technických expertiz povolána do Libštátu v Libereckém kraji, kde došlo k požáru domu pro seniory.

Naši vyšetřovatelé byli na místo vyžádání zejména za účelem ohledání stabilních rozvodů elektroinstalace objektu.

Společně s kolegy z HZS Libereckého kraje následně stanovili ohnisko požáru do prostoru chodby v podkroví objektu, kde odebrali část elektroinstalace k provedení laboratorního zkoumání, jehož účelem bude objasnění mechanismu vzniku technické závady.

Technický ústav požární ochrany

Policie ČR
Jakub Sucharda
tiskový mluvčí
HZS Libereckého kraje
Sdílet