Pátek 3. unora 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči v Napajedlích pořídili novou čtyřkolku s dvounápravovým přívěsem pro transport zraněných osob a požárního příslušenství

Jednotka sboru dobrovolných hasičů města Napajedla rozšířila v létě loňského roku svůj vozový park o novou terénní záchrannou čtyřkolku s přívěsem pro transport zraněných osob a požárního příslušenství z těžko přístupného terénu.

Jedná se o čtyřkolku CFMOTO GLADIATOR X1000 speciálně upravenou pro potřeby napajedelské jednotky. Čtyřkolka je barevně upravena do RAL 3020 se zvýrazňujícími žlutozelenými prvky.

Čtyřkolka je vybavena vyhřívanými rukojeťmi řídítek včetně plynové páčky, LED lištami v přední a zadní části, lanovým navijákem, kompletní ochrannou podvozku a mnoha dalšími doplňky.

Výstražné zvukové a světelné zařízení je na čtyřkolce provedeno v modročervené barevné kombinaci a je osazeno na každé straně čtyřkolky. Pro potřeby hasičů bylo ovládání VRZ uzpůsobeno pouze na dva kolébkové vypínače. Aktivaci zvukové výstražného zařízení a změnu tónu lze pohodlně provádět pomocí původního tlačítka klaksonu na řídítkách čtyřkolky.

Spolu se záchrannou čtyřkolkou byl napajedelským hasičům dodán dvounápravový přívěs pro transport zraněných osob a požárního příslušenství taktéž v červené barvě s nápisy HASIČI. Přívěs je vybaven vanovými nosítky, páteřovou deskou, vakuovou matrací a zdravotnickým batohem.

Vanová nosítka jsou v přívěsu uchyceny pomocí ližin a jednoho rychloupínacího pásu, což zajišťuje pevnost, bezpečnost a hlavně rychlost vyjmutí a upevnění zraněné osoby. V případě potřeby lze přívěs vybavit nádrží a čerpadlem s hadicemi D pro zásah u požáru.

Ke spojení čtyřkolky spolu s dalšími jednotkami, popřípadě krajským operačním a informačním střediskem, slouží mobilní telefon vybavený aplikací RescueNavigator a ruční analogová a digitální radiostanice.

Na pořízení záchranné čtyřkolky se finančními prostředky podíleli: zřizovatel jednotky Město Napajedla, Zlínský kraj, Nadace Agrofert, Continental Barum Otrokovice, PSG Otrokovice, INEL Trend, INTEX 1600, Plynosystem a ProComputer.

Marek Šiška, DiS.
Velitel JSDHM Napajedla
www.hasicinapajedla.cz
Sdílet