Středa 29. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ranní nehody zablokovaly brněnskou dálnici kousek před Prahou v obou směrech

V úterý 10. ledna těsně před pátou hodinou ranní přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje několik hlášení o dopravních nehodách na brněnské dálnici D1 v úseku mezi křižovatkami Modletice a Všechromy, tzn. mezi 12. a 15. kilometrem v obou směrech.

Vše zřejmě odstartovala kolize kamionu a dodávkového vozidla poblíž 13. kilometru ve směru z Prahy do Brna. Do havarovaných vozidel nebo jejich rozbitých částí a také vysypaného nákladu narazily další vozy a dálnici zcela zablokovaly. Trosky se však dostaly přes středová svodidla i do opačného směru do Prahy, kde také postupně havarovalo několik osobních i nákladních automobilů. I tento směr musel být uzavřen.

Operační středisko vyslalo na pomoc profesionální hasiče ze stanic Benešov a Říčany a jednotku sboru dobrovolných hasičů ze Senohrab, která je předurčena na zásahy u dopravních nehod.

Hasiči se nejdříve zaměřili na kontrolu osob, jestli někdo z účastníků neutrpěl vážnější zranění nebo není ve svém vozidle zaklíněn. Jednomu řidiči nákladního vozidla ošetřili ruku, kterou si popálil o výfuk při vylézání z kabiny. Další řidič, který zřejmě utrpěl otřes mozku, byl po ošetření posádkou zdravotnické záchranné služby převezen na podrobné vyšetření do vinohradské nemocnice v Praze.

Jednotky dále zajistily všechna vozidla proti vzniku požáru a zasypaly několik různě velkých úniků provozních náplní. Jeden větší únik nafty pak řešily asi o kilometr blíže do hlavního města, kam dojel s proraženou nádrží jeden z kamionů.

Hasiči nejprve provizorně utěsnili poškozené místo a sorbentem zasypali uniklou naftu kolem kamionu. Po příjezdu speciálního kontejneru z říčanské stanice přečerpali asi dvě stě litrů do náhradních nádob.

Kolik litrů mohlo z nádrže vytéct, nebyl řidič cizí národnosti schopen sdělit, původně ani netušil, že k proražení nádrže došlo. Proto byl přizván zástupce příslušného vodoprávního úřadu, aby situaci na místě posoudil a rozhodl o dalším řešení, případně i o odtěžení zasažené zeminy, což by zajistila firma Dekonta.

Ranní provoz na brněnské dálnici se tak po sérii nehod velice zkomplikoval, kolem osmé hodiny se podle informací od řidičů táhla kolona směrem do Prahy až k Naháči na 29. kilometru. Velmi pomalý provoz v souvislých kolonách byl i na všech vedlejších trasách, ať už směrem do metropole, tak i v opačném směru.

Do složité situace se dostala i specializovaná odtahová služba, která musela k havarovaným nákladním automobilům najíždět od Mirošovic v uzavřeném protisměrném pásu. Provoz na nejvytíženějším úseku dálnice D1 byl zcela obnoven kolem půl desáté.

Policie ČR
Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet