Pátek 3. unora 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Hasiči v Česku připravili speciální volební místa pro lidi s Covidem, jsou ve zbrojnicích dobrovolných hasičů a stanech

Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohou hlasovat lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci covid-19. Tuto středu k tomu mohou využít stanoviště, kde se bude volit z auta.

Liberecký kraj

Příslušníci HZS Libereckého kraje v průběhu celého dnešního dne spolupracovali na hladkém průběhu prezidentských voleb pro občany – voliče s onemocněním Covid-19. Na volebních stanovištích pro voliče v karanténě zajišťovali zázemí volebním komisím, poskytli svou techniku. Poprvé dnes 11. ledna 2023 v prvním kole.

V Libereckém kraji byla určena čtyři stanoviště – v Liberci na parkovišti v Pastýřské ulici za budovou policie, v České Lípě v areálu v Poříční ulici, v Semilech na parkovišti u Sportovního centra v ulici 3. května a v Jablonci nad Nisou u vchodu do Městské haly, ulice U Přehrady.

Covid pozitivní voliči mohli přijet na místo a systémem „drive-in“, tedy aniž by museli vystoupit z auta, provedli hlasování ve volbách, samozřejmě s předchozím ověřením totožnosti pomocí občanského průkazu.

Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje pro tyto účely propůjčil svou techniku – dva autobusy, přístřešky, kontejner velitelský a kontejner týlový, kde měli členové volební komise zázemí pro svou práci.

Poskytnutá hasičská technika byla vybavena ochrannými pomůckami, jako jsou respirátory, dezinfekce ve spreji, obleky a rukavice. Totéž proběhne i ve druhém kole prezidentské volby dne 25. ledna 2023. Podrobnosti o hlasování u volebního stanoviště najdete na webu Krajského úřadu Libereckého kraje.

Jaroslava Benešová
tisková mluvčí
HZS Libereckého kraje

Moravskoslezský kraj

V Moravskoslezském kraji tato místa stavěli hasiči ve všech šesti okresních městech. Nafukovací stany tohoto typu hasiči běžně využívají jako týlové zabezpečení jednotek i složek integrovaného záchranného systému při dlouhotrvajících zásazích či cvičeních, nasazeny mohou být i v případě nutné krátkodobé evakuace. Stan včetně kompletního vybavení je převážen v samostatném kontejneru.

Pro potřeby zajištění činnosti volebního štábu je stan vybaven pevnou podlahou, sedacími soupravami, osvětlením i vytápěním. Po dobu prvního kola voleb – tedy od osmi do sedmnácti hodin – budou na místě k dispozici vždy dva hasiči pro případ nutné technické podpory. Ta může spočívat například v doplňování paliva do vytápění nebo úpravu tlaku v nosných konstrukcích stanu.

Druhé kolo tohoto systému volby republiky proběhne 25. ledna 2023 – i v tomto případě bude vybavení hasičů nasazeno ve stejném duchu.

Jakub Kozák
tiskový mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje

Praha

V Praze budou zřízena speciální volební místa ve zbrojnicích dobrovolných hasičů v Písnici, Stodůlkách, Satalicích, Dubči a na parkovišti na Letné.

Během úterý pražští profesionální a dobrovolní hasiči připravili tato volební místa pro provoz, který budeme technicky zajišťovat. Vytvořili zázemí pro členy volební komise a budou připraveni pomoci s technickým zajištěním.

U drive-in stanovišť mohou volit lidé, kteří mají trvalý pobyt v okresu nebo městské části, pro které bylo volební místo zřízeno, nebo mají voličský průkaz. Musí mít i potvrzení od lékaře nebo hygieniků, případně čestné prohlášení o nařízené karanténě či izolaci, prokázat se ale mohou i potvrzením o pozitivním testu na covid.

Martin Kavka
tiskový mluvčí
HZS Praha

Zlínský kraj

Dva dny před zahájením prvního kola prezidentských voleb mohou hlasovat lidé, kteří jsou v izolaci kvůli nemoci Covid-19. Pro ně se ve středu 11. ledna 2023 ve Zlínském kraji otevřely volební místa drive-in.

Vytápěné stany se zázemím v brzkých ranních hodinách přichystali pro volební komise profesionální hasiči. Ti se tak po celou otevírací dobu starají o bezproblémový chod celého zázemí. Po páté hodině odpolední hasiči stan zabalí a přichystají vše na další volební den.

V každém okresu mohou volit nemocní spoluobčané na jednom konkrétním místě. Ve Zlíně volební stan čeká v areálu Správy a údržby silnic Zlínská, s.r.o. v ulici K majáku, v Kroměříži na Hanáckém náměstí, ve Vsetíně na parkovišti na ulici U Bečvy za hotelem Sport a v Uherském Hradišti na parkovišti ČD- Sever ulice Na Stavidle.

Hlasovat u volebního stanoviště lze ve středu 11. ledna, v případě druhého kola volby prezidenta ve středu 25. ledna, od 8:00 do 17:00 hodin, a to výlučně ze silničního motorového vozidla, kterým se k volebnímu stanovišti oprávněný volič dostaví.

U drive-in stanovišť mohou volit lidé, kteří mají trvalý pobyt v okresu, pro které bylo volební místo zřízeno, nebo mají voličský průkaz. Musí mít i potvrzení od lékaře nebo hygieniků, případně čestné prohlášení o nařízené karanténě či izolaci, prokázat se ale mohou i potvrzením o pozitivním testu na Covid-19.

por. Mgr. Lucie Javoříková
tisková mluvčí
HZS Zlínského kraje

Sdílet