Čtvrtek 23. března 2023, slouží směna B. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V katastru obce Stašov na Berounsku likvidovali hasiči požár skládky, škoda nevznikla

Informaci o požáru skládky komunálního odpadu v katastru obce Stašov na Berounsku přijalo Krajské operační a informační středisko HZS Středočeského kraje v pátek 10. února 2023 ve 20.28 hodin.

K události byli vysláni profesionální hasiči ze stanic Beroun a Hořovice a jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Bavoryně, Hostomice, Kotopeky, Lhotka u Lochovic, Lochovice, Zdice a Žebrák. Celkem tak měl velitel zásahu k dispozici deset cisternových automobilových stříkaček a také speciální kombinovaný hasicí kontejner. Vzhledem k počtu jednotek byl hned zpočátku vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu.

Průzkumem bylo zjištěno, že požár, který byl vidět ze širokého okolí, se na skládce rozšířil na plochu asi 10×10 metrů. Na zdolání plamenů nasadili hasiči v dýchací technice několik vodních C proudů, kterými požár dostali v 21.09 hodin pod kontrolu. Krátce po lokalizaci začal velitel zásahu s redukcí jednotek a zanedlouho nechal snížit poplachový stupeň.

Po dohašení menších ohnisek a závěrečné kontrole byla ve 21.59 hodin ohlášena operačnímu středisku likvidace, po které se zbylé jednotky začaly postupně vracet na základny. Před odjezdem posledních hasičů bylo místo zásahu předáno noční ostraze.

Příčina vzniku požáru je předmětem dalšího vyšetřování, škoda nevznikla. Díky včasnému zásahu a nasazení potřebného počtu sil a prostředků se podařilo zabránit rozšíření plamenů, a tak byl požár skutečně bleskově zlikvidován.

Mnozí ze zasahujících hasičů však stále mají v paměti rozsáhlý požár stašovské skládky, se kterým v září 2016 bojovali na rozloze 50×100 metrů téměř dva týdny.

Po dobu zásahu byla hořovická stanice zálohována dobrovolnou jednotkou obce Komárov, která byla v pohotovosti na své zbrojnici pro případ dalšího výjezdu v hasebním obvodu.

Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet