Čtvrtek 30. března 2023, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ve Vyškově nacvičovaly složky IZS zásah u pacienta s vysoce nakažlivým onemocněním

Ve středu 15. února 2023 dopoledne se ve Vyškově uskutečnil výcvik složek IZS v souvislosti se zabezpečením pacienta s vysoce nakažlivým onemocněním. Zásah skončil v Praze ve Fakultní nemocnici Bulovka.

Výcvik simuloval akci Biohazard týmu ZZS Jihomoravského kraje ve spolupráci s Biohazard týmem ZZS Olomouckého kraje u dvou pacientů s podezřením na vysoce nakažlivé onemocnění, jakým může být například Ebola či jiný typ nebezpečné krvácivé horečky.

S biohazard týmem dlouhodobě spolupracují také jihomoravští profesionální hasiči, zejména ze stanice Brno-Líšeň, která je pro tuto činnost předurčena. V tomto případě se do akce zapojili také hasiči ze stanice Vyškov, kde se celý výcvik odehrával.

Praktickému výcviku předcházela teoretická část na učebně s úvodem do problematiky. Během samotného výcviku se hasiči zabývali transportem pacientů, dekontaminací biovaků, do kterých byli pacienti postupně umístěni, dekontaminací zasahujících a také technických prostředků použitých během zásahu.

Jeden z pacientů byl následně záchrannou službou v doprovodu Policie ČR transportován na specializované pražské pracoviště ve Fakultní nemocnici Bulovka.

Cílem výcviku bylo mimo jiné prověření součinnosti složek IZS u podobných událostí, spolupráce týmů při zajištění dvou pacientů, nacvičení přípravy dekontaminačního stanoviště a využití osobních ochranných pomůcek. Do výcviku se aktivně zapojilo 20 hasičů a další se účastnili jako pozorovatelé, případně jako organizátoři akce. Mezi pozorovateli byli také zástupci Krajské hygienické stanice.

Jaroslav Mikoška
tiskový mluvčí
HZS Jihomoravského kra­je
Sdílet