Sobota 25. března 2023, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Požár střechy a půdy v obci Kozinec likvidovali hasiči z druhého poplachového stupně

V pátek 24. února 2023 krátce před jedenáctou hodinou dopolední přijala tísňová linka HZS Středočeského kraje oznámení o plamenech na střeše rodinného domu v obci Kozinec, která spadá pod Holubice v okrese Praha-západ. Oznamovatel při nahlášení požáru uvedl, že na střeše jsou instalovány solární panely.

Operační důstojník vyslal k požáru jednotky z prvního stupně poplachu – a to včetně dvou výškových technik a speciálního kontejneru pro hašení zařízení pod elektrickým napětím.

Po příjezdu první jednotky na místo bylo upřesněno, že jde o požár střechy většího rozsahu. Majitelka části objektu uvedla, že by se v domě neměly nacházet žádné osoby, což se po rychlém průzkumu potvrdilo.

Velitel zásahu požádal o posilové jednotky a zároveň vyhlásil druhý poplachový stupeň. Hasební zásah probíhal několika vodními proudy zvenčí i zevnitř objektu za současného rozebírání střešní konstrukce a krytiny. Krátce před polednem se podařilo požár dostat pod kontrolu a operačnímu středisku mohla být ohlášena lokalizace.

Bližším průzkumem bylo zjištěno, že jde o rodinný dům, v jehož části se nacházely tři bytové jednotky. Požár jeden z bytů poškodil natolik, že byl neobyvatelný. Zbylé dvě bytové jednotky byly také zasaženy, ale po odvětrání se do nich lidé mohli vrátit.

V přízemí rodinného domu je obchod s potravinami, který požárem zasažen nebyl. Protože byl celý objekt odpojen od elektrické energie, musel být řešen přesun potravin z chladicích a mrazicích zařízení. Starostka obce nabídla obyvatelům náhradní ubytování a prodejci pomoc s odvozem potravin.

Krátce před čtrnáctou hodinou začaly jednotky postupně odjíždět na své základny. Na místě zůstala jen dobrovolná jednotka Kozinec, která byla pověřena dohlídkou nad požářištěm. Vzhledem k blížícímu se dešti odstranila místní jednotka zbytky střešní krytiny hrozící pádem a zakryla odkrytou střechu pomocí plachty.

Krátce před dvacátou hodinou bylo požářiště ve spolupráci s majitelem zkontrolováno. Pomocí termokamery nebyly naměřeny žádné zvýšené teploty. Činnost dobrovolné jednotky Kozinec tím byla ukončena a také odjela na základnu. Majiteli byl nařízen dohled do druhé hodiny v noci na sobotu.

Předběžná škoda na střešní konstrukci a půdním prostoru byla vyčíslena na dva miliony korun. Včasným hasebním zásahem se podařilo uchránit majetek ve výši patnácti milionů. Příčinou vzniku požáru bylo podle vyšetřovatele HZS Středočeského kraje vznícení akumulátoru při nabíjení.

Po dobu zásahu byly stanice Kralupy nad Vltavou a Roztoky zálohovány dobrovolnými jednotkami příslušných obcí.

Zasahující jednotky

HZS Středočeského kraje:

  • Kladno, Kralupy nad Vltavou, Roztoky

HZSP Středočeského kraje:

  • SYNTHOS Kralupy a.s., SŽ Kralupy nad Vltavou

JSDH Středočeského kraje:

  • Kozinec, Kralupy nad Vltavou, Libčice nad Vltavou, Roztoky, Zákolany
kpt. Ing. Tomáš Bakalář
HZS Středočeského kraje
HZS Středočeského kraje
Sdílet