Středa 17. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Třetí stupeň poplachu byl vyhlášen při požáru haly na zpracování dřeva v Čelákovicích, nasazení Cobry bylo velmi účinné

V noci na pondělí 13. března ve 2.16 hodin byl na tísňovou linku středočeských hasičů ohlášen požár ve firmě na zpracování dřeva v Masarykově ulici v Čelákovicích v okrese Praha-východ.

Podle oznamovatele se z areálu, kde v té době nebyli žádní zaměstnanci, valil hustý černý dým, ale plameny vidět nebyly. Vzápětí se požár objevil poté, když se na jednom z objektů propadla střecha. Operační středisko okamžitě zvýšilo poplachový stupeň a na místo vyslalo další jednotky.

Po příjezdu prvních hasičů a rychlém průzkumu bylo upřesněno, že požár zasáhl především hlavní výrobní halu o půdorysu 20×50 metrů, která byla zasažena v plném rozsahu. Kromě vlastního hasebního zásahu bylo nutné chránit okolní objekty, což znamenalo zajištění dalších sil a prostředků pro dodávku většího množství vody. Proto velitel ve 2.33 hodin rozhodl o vyhlášení třetího poplachového stupně a o vyslání spojového vozu pro efektivnější řízení náročného zásahu.

Vzhledem k velkému množství hořlavých materiálů se požár rychle rozšířil do navazující asi sto metrů dlouhé haly. Proto bylo nutné přeskupit techniku, aby mohl velitel rozdělit hasební zásah do dvou úseků a nasadit další vodní proudy, a to i za využití výškové techniky.

K události postupně mířily další posily, včetně protiplynového automobilu se zásobou dýchací techniky a speciálního týlového kontejneru. Povolána byla i pohotovostní služba Chemické laboratoře Kamenice HZS Středočeského kra­je.

Z jedné přilehlé dílny, do které se plameny nedostaly, se podařilo vytáhnout tři autogenní soupravy. Hasební voda byla dovážena kyvadlově ze dvou čerpacích stanovišť, která byla zřízena u nedalekých nadzemních hydrantů v obci a byla kapacitně dostatečná pro plynulé zásobování. Kolem půl čtvrté se na místo dostavil starosta Čelákovic, který prostřednictvím hromadných nouzových SMS zajistil informování občanů, aby omezili větrání.

Zásah stále pokračoval na dvou úsecích s tím, že v části, kde se propadla střecha, nemohli hasiči vniknout dovnitř budovy, ale museli zasahovat z výškové techniky. Požár se šířil hlavně pod plechovou a lepenkovou střešní krytinou, takže bylo složité se k plamenům dostat. Hasiči tak na několika místech prořezali do plechového pláště otvory. Kolem páté hodiny ranní zasahovalo na místě přes sto profesionálních a dobrovolných hasičů.

Po příjezdu chemiků z Kamenice začal monitoring ovzduší, který odhalil navýšení koncentrace oxidu uhelnatého, avšak naměřené hodnoty nedosahovaly zdraví nebezpečných limitů. Do zásahu bylo uvedeno také speciální hasicí zařízení Cobra, které je schopné řezat a prorážet různé materiály silným vodním paprskem a dokáže vytvářet mlhu na ochlazování a hašení zasažených prostorů.

Nasazení Cobry bylo velmi účinné, proto si velitel zásahu vyžádal další zařízení, kterým disponuje podniková jednotka ŠKODA AUTO a.s. z Mladé Boleslavi.

Mezi sedmou a osmou hodinou došlo k postupnému střídání hasičů v profesionálních a částečně i dobrovolných jednotkách. Zásah pokračoval dohašováním větších i menších ohnisek. V 10.10 hodin byla Krajskému operačnímu a informačnímu středisku HZS Středočeského kraje nahlášena lokalizace požáru. Následně chemici opět zkontrolovali stav ovzduší, ale všechny naměřené hodnoty stále klesaly. Na místo byl povolán statik, aby posoudil stabilitu narušených staveb.

Technici rozvodných závodů zajistili bezpečné odpojení všech částí areálu od přívodu elektrického proudu. Podle statika bude nutné strhnout pouze všechny stropy, obvodové zdi posoudil jako stabilní. Bourací práce si zajistí majitel firmy, přivolané jednotky Záchranného útvaru HZS ČR z Jihlavy a ze Zbirohu s těžkou technikou tak nakonec nezasahovaly.

Ve třináct hodin byla svolána porada štábu velitele zásahu, kde se rozhodlo o dalším postupu, především o redukci jednotek, které se pak po sbalení materiálu začaly vracet na základny. Kolem patnácté hodiny stále pokračovalo vyhledávání skrytých ohnisek a jejich dohašování. Nasazeno bylo šest C proudů a jedno hasicí zařízení Cobra.

Výše škody bude stanovena až po úterním dopoledním vyšetřování příčiny vzniku požáru, kdy se na místě sejdou vyšetřovatelé HZS Středočeského kraje s expertní skupinou Technického ústavu požární ochrany Praha a s kriminální policií.

Na poradě v 16 hodin bylo rozhodnuto o ukončení činnosti štábu velitele zásahu a o závěrečné redukci jednotek. Po jejich odjezdu dojde ke snížení poplachového stupně až na základní (první) úroveň. Na dohlídku požářiště do úterního rána zůstane pouze profesionální jednotka ze Staré Boleslavi spolu s místní čelákovickou dobrovolnou jednotkou.

Jednotky v zásahu:

HZS Středočeského kraje
– Český Brod, Mělník, Mladá Boleslav, Neratovice, Nymburk, Stará Boleslav, Říčany + Chemická laboratoř Kamenice

HZS podniku
– ŠKODA AUTO a.s.

JSDH obcí
– Brandýs nad Labem, Bříství, Čelákovice, Jenštejn, Jirny, Káraný, Kostelec nad Labem, Lysá nad Labem, Nové Jirny, Přerov nad Labem, Sadská, Stará Boleslav, Šestajovice, Úvaly, Vyšehořovice, Zápy + Běchovice, Klánovice, Zličín (Hlavní město Praha)

ZÚ HZS ČR
– Jihlava, Zbiroh

GŘ HZS ČR
– operační výjezd, oddělení dokumentace


Dne 15. března 2023 byla výjezdová skupina Technického ústavu požární ochrany povolána do Čelákovic, a to nejen k vyšetřování příčiny požáru tamního průmyslového objektu, ale také k provedení dokumentace požářiště. Za tímto účelem byly provedené letecké snímky celého areálu pomocí dronu a také dokumentace vnitřních prostor objektu sférickou kamerou.

Společně s kolegy ze Středočeského kraje naši vyšetřovatelé lokalizovali kriminalistické ohnisko požáru a stanovili možné verze příčiny požáru, který je dále v šetření HZS Středočeského kraje a PČR.

Foto: HZS Středočeského kraje & Tomáš J.
Ladislav Holomčík
HZS Středočeského kraje
Sdílet