Sobota 20. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Chatu u rozhledny na Vlčí Hoře u Krásné Lípy zachvátily plameny, vyhlídkovou věž hasiči uchránili

Krátce po půl třetí ráno v úterý 4. dubna 2023 byl několika jednotkám v okolí Vlčí Hory na Krásnolipsku vyhlášen poplach, oznamovatel uvedl, že pravděpodobně hoří známá rozhledna.

Kromě profesionálních hasičů ze Šluknova na místo vyjely dobrovolné jednotky z Krásné Lípy, Brtníků, Rumburku, Velkého Šenova, Šluknova a Jiříkova.

Když na místo dojížděly první jednotky, ze soukromého objektu vedle rozhledny na kopci šlehaly intenzivní plameny a bylo jasné, že půjde zachránit maximálně vyhlídkovou věž – i když už i na jejím obložení plameny řádily.

Přístup se zásahovou technikou až na vrchol je nemožný, hasiči v nočním lese natáhli několik desítek hadic, vodu dálkově dopravili až k požáru a několika proudy začali s hašením. Zřízeno bylo také čerpací stanoviště.

Pomocníkem při zásahu byla i krásnolipská čtyřkolka, po nalezení přístupové cesty vozila materiál i dýchací přístroje nahoru a zase dolů.

Dohašování probíhá i ráno, příčinu na místo přijel zjišťovat hasičský vyšetřovatel. K požáru dorazil také řídící důstojník.

Požár hasiči lokalizovali v 5:34 a zlikvidovali ve 12:35.

Při výstupu k rozhledně si poranil nohu dobrovolný hasič, uvedl mluvčí hasičů v Ústeckém kraji.

Zděná rozhledna nacházející se v nadmořské výšce 581 m, s 82 schody, je nejstarší rozhlednou ve Šluknovském výběžku. V roce 1909 byla vyhlídková plošina s cimbuřím zastřešena, čímž se výška rozhledny zvýšila na současných 16 m.

Věž patří městu Krásná Lípa, které ji pronajalo místnímu Klubu českých turistů. Sousední chata byla soukromá, takže k posezení návštěvníkům sloužily jen stoly s lavičkami, umístěné na malé plošině před rozhlednou.

Případ požáru rekreační chaty a vyhlídkové věže na Vlčí Hoře, ke kterému došlo v noci na úterý 4. dubna 2023 prověřují rumburští kriminalisté. Na místě proběhlo ve spolupráci s Hasičským záchranným sborem ohledání místa požářiště. Povolán byl také psovod se služebním psem vycvičeným na vyhledávání akcelerantů hoření.

Kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu poškození cizí věci. Příčina a veškeré okolnosti požáru jsou předmětem dalšího prověřování, uvedli policisté.

Sdílet