Pátek 26. dubna 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Sedmý ročník dovednostní soutěže v práci s motorovou řetězovou pilou proběhl v Havlíčkově Brodě

V současné době se rozbíhají různé hasičské soutěže, především v disciplínách požárního sportu, TFA a ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. V malé míře k nim patří i soutěže v klasických disciplínách podle mezinárodních pravidel CTIF.

Pro hasiče možná trošku netradiční soutěž proběhla v úterý 25. dubna 2023 na Centrální stanici HZS Kraje Vysočina v Havlíčkově Brodě. Jednalo se již o 7. ročník dovednostní soutěže v práci s motorovou řetězovou pilou.

Ta je již více jak 50 let důležitým pomocníkem hasičů při řešení mimořádných událostí. V roce 2022 použily jednotky požární ochrany motorovou řetězovou pilu u 19 274 zásahů.

Úderem osmé hodiny přivítal všechny přítomné ředitel Územního odboru Havlíčkův Brod HZS Kraje Vysočina, plk. Mgr. Luboš Vacek. Hlavní iniciátor soutěže, nstržm. Radek Lepeška, poté seznámil všechny soutěžící s průběhem a hodnocením jednotlivých disciplín.

Pro 23 soutěžících z požárních stanic Havlíčkův Brod, Chotěboř, Světlá nad Sázavou, Ledeč, z HZS Správy železnic v Havlíčkově Brodě a HZS ČEPRO Šlapanov byly připraveny celkem tři disciplíny. Jednalo se o výměnu řetězu, kombinovaný řez a odvětvování.

V disciplíně výměna řetězu, za dodržení pravidel bezpečnosti práce, bylo úkolem soutěžících ještě otočit lištu.

Nejúspěšnějším soutěžícím v této disciplíně byl s časem 27,40 vteřin Ondřej Prokeš ze stanice Chotěboř. Druhý s časem 28,60 vteřiny byl Tomáš Vacata ze stanice Světlá nad Sázavou a třetí místo s časem 29,30 obsadil Martin Bříza, rovněž ze stanice Chotěboř.

Krátce poté se rozběhla disciplína kombinovaný řez. Zde bylo úkolem soutěžících uříznout z kulatiny o průměru asi 30 cm dva dřevěné plátky řezem shora dolů a posléze zespodu nahoru tak, aby se řezy v daném místě setkaly.

Nejlepšího času 43,49 vteřiny ve spojení s přesností provedení dosáhl v této disciplíně domácí Ondřej Koláček ze směny A, před Martinem Břízou z Chotěboře, třetí místo obsadil Petr Beran z domácí směny B.

Třetí disciplínou bylo odvětvování. Soutěžící měli na trenažéru v co nejkratším čase, co nejlépe a za dodržení bezpečnosti práce odříznout 24 větví.

Nejlépe se se záludnostmi této disciplíny vypořádal s časem 25,11 vteřiny Tomáš Doležal z pořádající směny A, který tak zopakoval své vítězství v této disciplíně v loňském roce. Druhé místo s časem 25,74 obsadil Adam Drahoš ze směny C. Třetí příčka patřila Radku Čaloudovi z HZS ČEPRO Šlapanov, který dosáhl času 26,32 vteřiny.

Před polednem burácení pil utichlo a rozplynula se i „vůně“ spalin dvoutaktních motorů. To však ještě neznamenalo úplný konec soutěže. Než byly zpracovány výsledky, proběhla soutěž dvojic v řezání s pilou břichatkou, jinak nazývanou kaprovka.

Do této soutěže se zapojilo 16 dvojic, které mezi sebou soutěžily vyřazovacím způsobem. Jejich úkolem bylo přeříznout co nejrychleji dřevěný hranol o rozměrech 24 × 24 cm. Nejvíce síly a šikovnosti zde předvedla dvojice Petr Beran a Miroslav Špiňar z domácí směny B.

Krátce poté proběhlo vyhlášení výsledků. Cenu za celkové vítězství si odnesl Martin Bříza ze stanice Chotěboř, na druhém místě skončil Petr Beran ze směny B pořádající stanice a třetí příčku v celkovém pořadí obsadil Tomáš Doležal z domácí směny A. Soutěžící na prvních třech místech v jednotlivých disciplínách a v celkovém hodnocení obdrželi kromě diplomu hodnotné ceny.

Soutěž se vyznačovala velmi zodpovědným přístupem všech účastníků a kamarádskou atmosférou. Poděkování patří všem sponzorům, jednotlivcům i rozhodčím, kteří se zasloužili o hladký a velmi příjemný průběh soutěže.