Pondělí 29. května 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

V Nošovicích na Frýdeckomístecku probíhá taktické cvičení členů moravskoslezského USAR odřadu

Od úterý 23. 5. 2023 do čtvrtka 25. 5. 2023 probíhá v obci Nošovice na Frýdecko-Místecku taktické cvičení členů USAR odřadu HZS MSK.

Námětem cvičení, jehož cílem je prohloubit připravenost členu USAR provádět vysoce specializované činnosti v oblasti vyhledávání a záchrany osob ze zřícených nebo staticky narušených budov, byla exploze dvou rodinných domů, jejichž následkem dojde k rozsáhlému zřícení obou budov a celkovému narušení jejich statiky.

Mezi dílčí cíle cvičení pak bylo především procvičení postupu a koordinace činností členů USAR při mimořádných událostech tohoto charakteru a rozsahu, osvojení dovednosti při práci s novými technickými prostředky, prohloubení znalostí posuzování bezpečnosti stability konstrukčních prvků, jakož i provádění stabilizace objektu pomocí podpůrných systémů (paratech a holmatro) a výdřev.

V neposlední řadě taktéž vyproštění zavalených osob, a to vše s důrazem provádět záchranné činnosti v souladu s dodržením BOZP.

Hasiči po příjezdu na místo události zahájili prvotní průzkum, k posouzení možnosti přítomnosti zavalených osob byli nasazeni psovodi ze Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR s dislokací v Hlučíně.

Následovalo zahájení vyhledávacích a záchranných prací včetně provedení stabilizace nestabilních konstrukcí, vyproštění zraněných osob, jejich prvotní ošetření a transport na určené místo.

Prostor pro cvičení hasičům poskytl hasičům Moravskoslezský kraj, který odkupem příslušných pozemků a odstraněním zchátralých staveb pomáhá v přípravě napojení nošovické zóny na dálnici.

Taktické výcviky hasičů jsou nesmírně důležité. Zásahy u mimořádných událostí, jako jsou například zemětřesení nebo jiné katastrofy, vyžadují vysoce profesionální přístup a perfektní přípravu, a tak jsou pravidelná speciální cvičení rozhodně na místě.

Proto jsme před dokončením demolice a vyčištěním pozemků hasičům ke cvičení nabídli částečně rozbořené rodinné domy. Pro jejich cvičení jsou teď v ideálním stavu,

uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Zásahy po rozsáhlém zřícení budov s celkovým narušením statiky jsou velmi náročné, v Nošovicích budeme během cvičení pracovat s variantou, že nejsou známy příčiny exploze ani případná přítomnost osob v objektech.

Na místo budou vyslány jednotky z Centrální hasičské stanice v Ostravě a Hasičské stanice Nošovice, dojedou také psovodi z hlučínského záchranného útvaru se psy atestovanými na sutinové vyhledávání.

Jsem rád, že nás Moravskoslezský kraj s nabídkou spolupráce oslovil, možnost cvičení v reálných sutinách je velmi cenná. Hasičský záchranný sbor se pak bude podílet i přímo na demolici,

řekl ředitel krajských hasičů Radim Kuchař.

Kamila Langerová
tisková mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet