Sobota 23. září 2023, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Na náplavce Rašínova nábřeží v Praze byla zahájena výstava fotografií: Pražští hasiči nového tisíciletí

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je jedinečná výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která byla slavnostně zahájena 31. května 2023 v 17:00 hodin na pražském Rašínově nábřeží.

Chystaná expozice mapuje uplynulých 22 let činnosti hasičů v Praze a návštěvníka zavede do nebezpečných situací, do nichž se tito profesionálové při své práci den, co den dostávají. Každý rok je pro pražské hasiče něčím mimořádný.

Výstava provede zajímavými událostmi za poslední dvě dekády a ukáže pražské profesionální hasiče jako moderní sbor, který chrání Prahu už 170 let. Věděli jste například, že hasiči absolvují několik tisíc zásahů ročně, ať už se jedná o banálnější případy, nebo o ty s fatálnějšími následky.

K vidění jsou pohledy nejen ze zásahů při požárech objektů, ale také např. při ničivých povodních z roku 2002, kdy se hasiči museli připravovat na příchod povodňové vlny. To o jak mimořádnou práci se hasiči den, co den zasazují, ukáže například i série obrázků ze záchrany tonoucího se koně, pod kterým se v zimě roku 2004 prolomil led.

Neméně významný byl pro pražské hasiče i rok nadcházející, v němž lehlo popelem dřevěné divadlo v areálu Výstaviště v Holešovicích a škody se tehdy vyšplhaly na 23 miliónů korun. Mimořádně náročnou zkouškou pražští hasiči prošli v roce 2009, kdy došlo ke zřícení čtyř stropů a sesunutí celého vnitrobloku jednoho z objektů v Soukenické ulici v Praze 1.

Nakoukneme mj. i pod pokličku každodenního života. Uvidíte také to, jak se hasiči udržují v kondici a trénují svoji psychickou i fyzickou odolnost. To a mnoho dalšího na Vás bude čekat, když zavítáte na pražskou Náplavku.

Vystavené fotografie názorně ukazují, jak náročné, záslužné a různorodé je povolání pražského hasiče. Je na místě jim všem za profesionální službu, při níž každý den zachraňují životy i majetek Pražanů, vyjádřit obdiv a poděkování.

I díky nim je Praha bezpečným městem,

říká primátor Prahy doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.

Hasičský záchranný sbor hlavního města Prahy slaví významné výročí od svého založení. Již 170 let chráníme toto město a jsme tak nejstarší profesionální sbor v českých zemích. Chceme vám touto výstavou přiblížit poslední dvě dekády naší historie.

Ukázat vám, že jsme moderní sbor, který se neustále vyvíjí a zlepšuje. Připomenout nedávné milníky našeho sboru, které si mnozí z vás budou pamatovat a našim současným i bývalým kolegům připomenou společnou historii.

Umíme se vypořádat s mnoha překážkami a denně chráníme vás a hlavní město. Jsme na to patřičně hrdí. Tato výstava je připomenutí naší práce a poděkování těm, kteří chrání toto město a jeho obyvatele,

doplňuje ředitel HZS hl. m. Prahy brig. gen. Ing. Luděk Prudil.

Výstava, kterou připravil HZS hl. m. Prahy spolu s magistrátem hl. m. Prahy, bude k vidění až do 13. července 2023.

Martin Kavka
tiskový mluvčí
HZS Praha
Sdílet