Sobota 20. července 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Při noční nehodě cisterny jedoucí k zásahu zemřel pprap. Zdeněk Hejduk, vůz narazil v Kolíně do rodinného domu

Ve středu, deset minut před jedenáctou hodinou večer, obdržel operační důstojník na linku tísňového volání 158 oznámení o nehodě hasičského vozu na v Ovčárecké ulici v Kolíně.

Cisterna s posádkou profesionálních příslušníků Hasičského záchranného sboru jela k požáru hospodářského stavení do obce Krakovany, na místo ale bohužel nedojela. Po cestě řidič s cisternou naplněnou vodou havaroval. Nejprve narazil do semaforu, následně do rodinného domu, kdy v důsledku nárazu došlo k utržení pravého předního kola a cisterna skončila převrácená na boku. Uvnitř zůstala zaklíněna celá posádka vozu.

Přečtěte siRodinný dům v Krakovanech se ocitl v plamenech, byl vyhlášen 2. stupeň poplachu

Na místo okamžitě vyjely všechny složky Integrovaného záchranného systému, které okamžitě a koordinovaně prováděly záchranné práce a vyprošťovaly raněné příslušníky hasičského záchranného sboru.

Kromě řidiče (r. 1982), který při nehodě utrpěl velmi vážné zranění, s kterým byl transportován do zdravotnického zařízení, byli v kabině cisterny uvězněni další tři hasiči. Dva z nich (r. 1981, r. 1993) vyvázli z nehody „jen“ s lehkým zraněním, jejich kolega (r. 1989) utrpěl zranění tak závažná, že jim přímo na místě podlehl.

Hasičská rodina ztratila jednoho ze svých členů, kolegu, ale především kamaráda. Je mi to nesmírně líto. Služebním slibem jsme se zavázali nasadit pro ochranu této země a jejích obyvatel i vlastní život. Denně zasahujeme u desítek nebezpečných událostí a bereme to jako samozřejmost. S takovým rizikem nastupují hasiči do práce každý den. I přesto je to pro nás všechny velká rána. Všem kolegům, a především pak rodině vyjadřuji upřímnou soustrast,

uvedl generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR genpor. Vladimír Vlček.

Při nehodě zemřel pprap. Zdeněk Hejduk, který byl příslušníkem Hasičského záchranného sboru Středočeského kraje od května 2016, zastával pozici hasič – technik spojové služby.

Hluboce soucítím s rodinou našeho příslušníka a vyjadřuji jim tímto upřímnou soustrast. Zdeňka jsem znal osobně jako sympatického, vždy usměvavého a dobře naladěného člověka, který byl vždy připraven pomoc tam, kde bylo potřeba. Bohužel Zdeněk už tuto pomoc nikomu neposkytne. Jsou věci a situace v životě každého z nás, na které se připravit jen tak nelze a ztráta jednoho z nás je pro každého příslušníka sboru bolestivá,

doplnil plk. Miloš Hladík, náměstek ředitele HZS Středočeského kraje pro IZS a operační řízení.

V České republice přišlo o život za uplynulých 10 let při zásazích celkem 6 dobrovolných a 4 profesionální hasiči.

Proč k nehodě došlo, jaká byla její příčina, to budou nyní prověřovat policisté služby kriminální policie a vyšetřování z Územního odboru Kolín. Ti již také nařídili soudní pitvu muže, který jako jediný nehodu nepřežil. K vyšetřování nehody bude rovněž přizván soudní znalec z oboru silniční nehody k vypracování znaleckého posudku ke zjištění nehodového děje a všech příčin, které jej ovlivnily.

Mjr. Mgr. Vlasta Suchánková
oddělení tisku a prevence
KŘP Středočeského kraje

Foto: Hejtmanka STČ Petra Pecková
Sdílet