Sobota 23. září 2023, od 07:00 bude sloužit směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Zplodiny hoření udusily důchodce

H o s t o u ň – Dramatické chvíle zažilo třicet obyvatel penzionu pro důchodce v Hostouni na Domažlicku, kde v noci 24. 9. 2002 vypukl požár. Zemřel při něm čtyřiasedmdesá­tiletý invalida, který se udusil kouřem.

„Právě v jeho pokoji začalo hořet. Na požár sousedé přišli s hodinovým zpožděním. Příčinou byla zřejmě lampička, kterou měl muž postavenou na stolku vedle postele,“ informoval mluvčí krajského ředitelství hasičů František Vaško.

Od lampičky se zřejmě vznítily noviny a knihy, které měl důchodce na stolku odložené. Muž byl už při příjezdu hasičů mrtvý. „Lékař konstatoval, že se udusil,“ upřesnil mluvčí hasičů.

Kvůli hustému dýmu muselo své byty opustit šest obyvatel pečovatelského domu. Tři jednotky hasičů zkrotily oheň během hodiny.

„Pro staré lidi noční probuzení nebylo nic příjemného. Chystali jsme klubovnu, ve které by mohli počkat, ale nakonec všichni zůstali venku. Během hodiny se vrátili zpátky do bytů,“ popsal noční zásah velitel hostouňských dobrovolných hasičů Milan Buršík. Ten se jako první dostal do bytu mrtvého muže.

„Ještě v půl jedenácté večer za ním byl kamarád, aby mu pomohl, protože nemohl chodit. Ležel a spal. Pak se asi probudil a rozsvítil. Když jsem přišel do bytu, ležel na zemi. Zřejmě se snažil odplazit pryč, když začalo hořet,“ odhaduje velitel hasičů poslední minuty života důchodce.

Většina starých lidí v penzionu o nočním požáru až do příjezdu záchranářů vůbec netušila. „Až když klepali hasiči, zjistila jsem, co se děje. Spala jsem a o ničem nevěděla,“ přiznala pětašedesátiletá důchodkyně Jaroslava Rubášová, která žije hned vedle bytu, ve kterém hořelo.

„Byla jsem vystrašená. Vzala jsem si jen šaty, peníze, doklady a léky a utíkala ven,“ přiznala, že odchod z domu, ve kterém žije jedenáctým rokem, ji trval sotva pár minut.

Práci záchranářů však na rozdíl od ostatních nesledovala. „Syn žije v Hostouni, tak jsem šla k němu přespat. Dopoledne jsem byla v Domažlicích u zubaře a vrátila se až teď. Nestačím se divit, jaká je i v našem bytě spoušť,“ přiznala po poledni překvapená žena.

„Stěny chodby jsou špinavé. Dveře tolik netěsní, takže se dým dostal i sem do bytu. Budeme muset vymalovat a koberec pořádně vyčistit,“ plánovala úklid.
Zdroj: www.idnes.cz


Závěrem: Důchodce mohl požár přežít v případě, že by si obývané místnosti vybavil autonomním kouřovým čidlem, které stojí na našem trhu cca 500 Kč – viz foto 
Sdílet