Čtvrtek 25. července 2024, slouží směna C. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Legislativa přinese konec manuálních převodovek u vozů Tatra Phoenix, od července roku 2024 budou v nabídce jen automaty

Pro moderní nákladní vozy stejně jako pro osobní budou v budoucnu platit nová pravidla, která mají přispět k lepší provozní bezpečnosti, ale také ke snižování spotřeby pohonných hmot a emisí.

Jedním z nich je i nařízení o obecné bezpečnosti vozidel – General Safety Regulation (GSR), jež vejde v platnost pro všechna nově registrovaná nákladní vozidla od 1. července roku 2024. Těmto trendům a pravidlům se musí přizpůsobit i nejstarší česká automobilka Tatra Trucks.

Kopřivnická společnost Tatra Trucks vyrábí především těžká a speciální nákladní vozidla, na která se kladou vysoké nároky. Proto musejí splňovat nejnovější technické předpisy, ale také vyhovovat moderním trendům a požadavkům trhu. Tyto aspekty se nutně promítají i do konstrukce vozů.

General Safety Regulation společně s nutností snižovat emise a také spotřebu u nákladních vozů preferují použití automatických a automatizovaných převodovek. Ve svém důsledku tyto trendy budou znamenat konec manuálně řazených převodovek ve výbavě nákladních vozů.

To se dotkne i nabídky modelové řady Tatra Phoenix, která představuje hlavní pilíř výroby společnosti Tatra Trucks pro civilní trh.

Pro společnost Tatra Trucks, její obchodní partnery, stejně jako koncové zákazníky přijde v příštím roce v souvislosti s GSR poměrně velká změna.

Kromě jiného, po 1. červenci 2024 již nebudou v nabídce manuálně ovládané převodovky pro modelovou řadu těžkých nákladních vozidel Tatra Phoenix Euro 6. Vozidla budeme nadále osazovat výhradně převodovkami automatizovanými či plně automatickými.

Do konce tohoto roku a v prvním pololetí příštího roku tak budou mít naši zákazníci poslední možnosti objednat si u nás vozy Tatra Phoenix s manuálními převodovkami,

řekl Daniel Otáhal, obchodní ředitel společnosti Tatra Trucks.

Ukončení prodeje vozů s manuálními převodovkami se může jevit některým zákazníkům jako omezení nabídky. Moderní automatizované či plně automatické převodovky však přinášejí řadu výhod.

Zvyšují především spolehlivost a bezpečnost automobilů, zvyšují komfort řidičů a snižují provozní náklady. Hlavně v těžkých terénech, kde se vozy Tatra často pohybují, jsou navíc moderní automatické a automatizované převodovky mnohem efektivnější než manuální. Jsou také často konstrukčně lehčí a mají pozitivní vliv na nižší emise.

Andrej Čírtek
tiskový mluvčí
Tatra Trucks a.s.
Sdílet