Pátek 1. března 2024, slouží směna A. Jak poznáte hasiče v prchajícím davu? Jde opačným směrem.

Ohrožené mládě rysa ostrovida zachraňovali hasiči, sundávali ho z koruny ořešáku

Úspěšnou záchranu si připisují Moravskoslezští hasiči, ve středu 6. 12. 2023 zachraňovali v obci Dobrá na Frýdecko-Místecku mládě rysa ostrovida, který hledal útočiště v koruně Ořešáku.

Operační středisko hasičů obdrželo informaci o potřebě záchrany zvířete pět minut před polednem. Na místo události tak vyjely nejen profesionální jednotky hasičů ze stanice v Nošovicích a Ostravě-Přívoze, ale také dobrovolná jednotka obce Dobrá.

Zalarmování hasičů předcházel pokus o záchranu zaměstnanců ze Záchranné stanice a Domu přírody Poodří v Bartošovicích. Ti nejprve obdrželi informaci od pozorných obyvatel Dobré, kteří se domnívali, že se zřejmě rys dostal do šarvátky s jejich psem a poté hledal úkryt v koruně stromu.

Vzhledem k výšce, ve které se zvíře pohybovalo, nebylo v technických možnostech ochránců provést záchranu, a tak se obrátili na výše zmíněné hasiče.

Hasiči po příjezdu na místo události a po konzultaci s přítomnými ochránci, zvažovali možnosti záchrany. Jako nejúčinnější se jevil fakt odřezat několik větví, aby získali lepší přistup ke zvířeti a za pomoci tyče, jemně zvíře vyprovokovat k pohybu. Bohužel došlo tímto manévrem k ještě většímu vyděšení zvířete a zmíněný rys tak putoval až k samotnému vrcholu koruny stromu.

Po následném zvážení dalšího postupu, bylo rozhodnuto o částečném odřezání větvě, které by mělo způsobit její ulomení a následný pád rysa do připravené záchranné sítě. To se následně i stalo. Zvíře tak pak putovalo do připraveného přepravního boxu a bylo umístěno v Záchranné stanici a Domě Poodří v Bartošovicích.

Z vyjádření ředitele výše zmíněně záchranné stanice se jedná o mládě rysa ostrovida, které by mělo být v přímém kontaktu s matkou ještě zhruba po dobu následujícího půl roku, není schopno samostatného života ve volnosti v zimních podmínkách.

Je tedy zřejmé, dle slov ředitele, že se jeho matce muselo něco stát a je tedy malý zázrak že se tomuto mladému jedinci podařilo přejít velmi frekventované komunikace a dostat se bez zranění na zahradu uprostřed obce. Lákadlem pro něj zřejmě byla chovaná drůbež. Mládě tak zůstane v péči záchranné stanice až do jarního období.

Kamila Langerová
tisková mluvčí
HZS Moravskoslezské­ho kraje
Sdílet